JUŻ WKRÓTCE!
Kolejna piękna
Sobota w Soplicowie!
Tym razem proponujemy publiczne popisy na dwie Muzy!

Zapraszamy do tradycyjnego już w Książnicy Płockiej inscenizowanego czytania ksiąg niezrównanego Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Tym razem chcemy nawiązać do wątków muzycznych zawartych w naszej narodowej epopei. Będzie to ukłon w stronę równie niekwestionowanego wieszcza, co sam Adam Mickiewicz, okrzykniętego wieszczem muzycznym – Stanisława Moniuszki.

W tym roku obchodzimy 200. Rocznicę urodzin kompozytora i twórcy polskiej opery narodowej. Nieobce są nam jego opery, operetki, balety i pieśni. Wiemy, że w “Śpiewnikach domowych” zawarł wiele utworów skomponowanych do strof Mickiewicza. Jest więc oczywistym, że prezentację niezrównanej epopei literackiej oryginalnie da się pogodzić z wykorzystaniem Moniuszkowskich pieśni.

Przygotujemy do prezentacji około dziesięciominutowe fragmenty tekstów z „Pana Tadeusza” oraz słowa, nuty i podkłady muzyczne do wybranych utworów z Moniuszkowskich śpiewników – do wyboru! Wszystkiego będzie po dwanaście, bo tyleż ksiąg napisał Mickiewicz, a Moniuszko skomponował i ułożył tyleż samo „Śpiewników domowych”!

Dwoje artystów, aktor i muzyk, będzie jednocześnie gospodarzami i koryfeuszami wydarzenia. Wprowadzą nas w tematykę Soboty w Soplicowie, zaprezentują po małym fragmencie tekstu i pieśni, pokierują przebiegiem wydarzeń… A w finale spotkania wszyscy spróbujemy razem coś i zagrać, i zaśpiewać, by zaklaskali nam obaj narodowi wieszcze…

Zaraz po majówce czekamy na chętnych do publicznego zaprezentowania
wybranych przez nas fragmentów literackich i muzycznych –
indywidualnie lub w uczniowskiej, rodzinnej bądź towarzyskiej grupie!

Kto zatem zainteresowany występem, kto chce przeczytać, zaśpiewać lub zagrać, a może połączyć w swojej prezentacji słowa i muzykę, kto ciekaw szczegółów, niech przyjdzie lub dzwoni do Działu oświatowo-edukacyjnego Książnicy Płockiej – ul. Tadeusza Kościuszki 6, tel. 24/268 00 33.

A jeśli nie czujecie się na siłach, by wystąpić publicznie –
koniecznie siądźcie wśród naszej widowni!

Z Waszym udziałem będzie to PODWÓJNIE NIEZAPOMNIANA Sobota w Soplicowie!

Sobota, 1 czerwca, godz. 11.00-14.00
Ogród Książnicy Płockiej, ul. Tadeusza Kościuszki 6

 

O Autorze

Podobne Posty