Wyruszacie z Kościuszki 6. To dziś Książnica, ale jeszcze nie tak dawno siedziba PZPR i miejsce protestów robotniczych. A potem ulicą Kościuszki (bohater narodowy) prosto do odwachu, bo tam i powstanie styczniowe się rozpoczęło, i Płyta Nieznanego Żołnierza leży i tablice poświęcone bohaterom wiszą. A potem od miejsca do miejsca, prowadzeni wierszowanymi wskazówkami (wierszował Maciek Woźniak – płocki poeta i bibliotekarz Książnicy), podążacie Płockim Szlakiem Wolności. Na swojej drodze spotykacie postaci z tej najnowszej i tej dawniejszej historii miasta. W międzyczasie rozwiązujecie zagadki, zbieracie literki i na koniec odgadujecie hasło. No i macie satysfakcję, że przemierzyliście cały szlak, który dla was opracowaliśmy i może dowiedzieliście się czegoś nowego o naszym mieście…

Tak wygląda quest, czyli gra terenowa, którą Książnica przygotowała, aby uczcić 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Na inaugurację gry zaprosiliśmy 1 czerwca 2019 roku do Strefy Wolności podczas XI Jarmarku Tumskiego. Do naszego stoiska przy placu Narutowicza zgłaszali się starsi, młodsi i najmłodsi, aby wziąć udział w zabawie. Ci, którzy trasę questu przemierzyli jeszcze tego samego popołudnia zasłużyli na nagrody – otrzymali od nas wydawnictwo Książnicy poświęcone Andrzejowi Drętkiewiczowi – pierwszemu demokratycznie wybranemu prezydentowi Płocka.

Do udziału w naszej zabawie zachęcamy wszystkich, którzy lubią spacery i chcieliby na swoje miasto popatrzeć z nieco innej perspektywy. Zabierzcie ze sobą przyjaciół, rodziny lub pomaszerujcie sami. Po kartę questu można zgłosić się do Książnicy albo pobrać ją z naszej strony internetowej i wydrukować.

Joanna Kościelska-Krawczyk

Karta questu do pobrania (str. 1)

Karta questu do pobrania (str. 2)

O Autorze

Podobne Posty