Po wakacyjnej przerwie powrócił Dyskusyjny Klub Książki w Filii bibliotecznej nr 7. W poniedziałkowe popołudnie spotkaliśmy się, by podyskutować o powieści „Słowik” amerykańskiej pisarki Kristin Hannah. Autorka w wywiadach przyznawała, że zaskoczył ją sukces książki, tym bardziej, że miała już na koncie około 20 powieści. „Słowik” został doceniony przez czytelników i przez krytyków, zakupiono prawa do ekranizacji. W Polsce został historyczną Książką Roku 2016 w plebiscycie lubimyczytac.pl

Kristin Hannah, tworząc powieść o dwóch siostrach w różny sposób uwikłanych w wydarzenia II wojny światowej we Francji, postać Isabelle wzorowała częściowo na autentycznej postaci Andrée de Jongh, Belgijce, która pomagała w zorganizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich.

„Słowik” poruszył klubowiczów, choć każdy znalazł w tej powieści coś innego, co było dla niego ważne. Dla jednych to przede wszystkim historia trudnych relacji pomiędzy siostrami, naznaczona odrzuceniem, nieporozumieniami, śmiercią. Dla innych to wojna widziana przez pryzmat doświadczenia kobiet, które nie tylko działały w ruchu oporu ale też heroicznie walczyły o to, by przetrwać, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom – swoim i tym, po które wyciągały się okrutne ręce hitlerowskiego terroru.

Na kolejne spotkanie DKK „Siódemka” zaprasza 21 października, porozmawiamy o książce „Gobelin” Barbary Kosmowskiej.

Renata Kraszewska

O Autorze

Podobne Posty