Wiecie, ile krużek wody zmieści zbiornik na szczycie wieży ciśnień? Wiecie, ile minut turysta stoi na Starym Rynku, słuchając płockiego hejnału? Wiecie, ile procent flagi miejskiej stanowi środkowy pas? A może wiecie, ile lat miał Władysław Broniewski, kiedy zakładał pierwszą drużynę skautowską w Płocku, pamiętając, że był tylko o trzy lata młodszy niż w chwili, gdy wyruszył do Legionów? Odpowiedzi na takie pytania szukali wczoraj uczestnicy gry miejskiej „matematycznie o Płocku” zorganizowanej przez Książnicę Płocką i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku. Przygotowanie gry poprzedzone zostało warsztatami dla nauczycieli, na których zdobywali wiedzę i doskonalili swoje umiejętności tworzenia gier terenowych.

Grę zorganizowaliśmy, żeby uczcić Rok Matematyki, ale połączyliśmy w niej matematykę z historią. Za pomocą równań, pierwiastków i procentów uczestnicy gry poznawali Płock i jego historię. Na swojej trasie każda grupa natrafiła na ślady przeszłości: tej najdawniejszej (lokacja Płocka, władcy spoczywający w płockiej katedrze), nowszej (Władysław Broniewski jako legionista Piłsudskiego, obrona miasta przed bolszewikami, odzyskanie niepodległości, trudy budowania nowej państwowości) oraz tej najnowszej (sylwetka Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera RP). Na trasie przygotowaliśmy niespodzianki, z których największą był chyba fakt, że hejnał zabrzmiał na Rynku nie tylko o 12.00 w południe z wieży ratusza, ale też dodatkowe jedenaście razy – dla każdej z drużyn.

Pogoda była piękna, humory dopisywały, uczestnicy wyposażeni przez Urząd Miasta w plecaczki i „Informatory” wyruszyli w miasto z ogrodu Książnicy Płockiej. Rywalizacja była zacięta. Wszystkie drużyny wykazały się błyskotliwością i ogromną wiedzą matematyczno-historyczną. A na trasie czekały  kostki Rubika, wymagająca precyzji Jenga, kolorowe karty, skrzynia zamknięta na kłódkę z szyfrem, kostki „story telling”, z pomocą których opowiadaliśmy o Płocku…

Wszyscy bawili się świetnie i walczyli zażarcie. Zwyciężyły z taką samą ilością punktów drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. prof. Władysława Szafera w Płocku oraz ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku. Nagrodziliśmy również kolejną drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku. Gratulujemy!

Gra została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Koalicje dla Niepodległej” (projekt “Łączy nas Niepodległa”) i zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

O Autorze

Podobne Posty