W środowy wieczór zaprosiliśmy Państwa na spotkanie z przedstawicielką wyjątkowej polskiej rodziny. Naszym i stowarzyszenia „Civitas Christiana” gościem była Anna Fenby Taylor – wnuczka Zofii Kossak. Swoją opowieść rozpoczęła od przedstawienia drzewa genealogicznego słynnej rodziny, która wydała tylu wybitnych artystów. Dla porządku przypomnijmy, że to właśnie z Kossaków wywodzili się malarze: Juliusz, Wojciech, Jerzy oraz niezwykłe kobiety: Magdalena Samozwaniec, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Simona Kossak oraz Zofia – bohaterka wczorajszego spotkania.

Wnuczka pisarki, urodziła się w wychowała w Wielkiej Brytanii. Język polski, którym posługuje się doskonale, jest jej drugim językiem. W kameralnym gronie goście wysłuchali fascynującej opowieści, ilustrowanej archiwalnymi fotografiami, o bogatym życiu Zofii Kossak.

Anna Fenby Taylor jest strażniczką rodzinnej tradycji. Jeździ po Polsce, aby przypominać sylwetkę swojej babki, jej twórczość, bohaterską postawę w czasie wojny – Zofia Kossak została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Jest również gospodynią muzeum w Górkach Wielkich, dawnym majątku Kossaków, które poświęcone jest właśnie Zofii Kossak.

O Autorze

Podobne Posty