W sobotę 7 grudnia w Książnicy Płockiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży „Młodzi Twórcy Literatury”.

Tegoroczny temat brzmiał: „Nie na końcu jest moje miejsce”. Nie zostaję w tyle, nie czekam, co los przyniesie. Nie chowam się za plecami innych. Jestem silna/y, jestem sobą, wiem, czego chcę i dam radę! Chcieliśmy, by młodzi ludzie wypowiedzieli się na temat tego, czy dobrze się czują w swoim otoczeniu, wśród rówieśników, znajomych, rodziny. Czy są akceptowani, czy też muszą walczyć o siebie?

Na konkurs wpłynęło 317 prac z całej Polski. Jurorki – Ewa Nowak, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, pedagog oraz Martyna Chuderska z Redakcji Programów dla Dzieci i Młodzieży Polskiego Radia przyznały, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, stąd też dużo nagród i wyróżnień (łącznie 31).

Sobotnie spotkanie to nie tylko wręczanie nagród, ale także okazja do tego, by porozmawiać z jurorkami, posłuchać, co zachwyciło, zaskoczyło, wzruszyło.

Na co jury zwracało szczególną uwagę? Oto kilka cennych uwag dla tych, którzy będą próbowali swych sił w kolejnych edycjach konkursu.

Praca musi być na temat i mieć w sobie coś ciekawego. Liczy się humor, wzruszenie i prawda. Ważne jest, czy jurorki poczują, że autor kocha swoja pracę, pisze całym sobą i zgodnie ze swoimi przekonaniami. Z tym wiąże się też brak autocenzury – „nie myślcie o tym, jak zareaguje mama, tata, wychowawczyni – żeby sztuka była sztuką wysoką, trzeba zdjąć kaganiec” – mówiła do uczestników konkursu Ewa Nowak.

Co jeszcze się liczy? „Nie chcemy prac, które są wypracowaniem, chcemy jakiegoś zamieszania, czegoś, co otworzy oczy dorosłym na sprawy młodych ludzi”. Praca musi być pozytywna, przynieść oczyszczenie. Dobrze, jeśli jest krótka, oryginalna, poprawna stylistycznie. Liczy się też odrobina awangardy.

Martyna Chuderska zwracała uwagę m.in. na to, czy w pracy pojawia się to jedno zdanie, błysk, olśnienie, które nie daje później spokoju. Jak mówiła: „ono chodzi za mną, czasami mam potrzebę wywieszenia sobie go na lodówce, wykorzystuję w audycjach”, np.:

 „Dobrze jest być tam, gdzie czujemy się dobrze. Tam jest moje miejsce, gdzie czuję się szczęśliwy”.

„Lepiej być dobrą wersją samego siebie, niż nędzną kopią kogoś z obrazka”.

„Jestem sobą, po co się zmieniać jak plastelina i dopasowywać do preferencji i form otoczenia”.

Tegoroczny konkurs „Młodzi Twórcy Literatury” honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski i Starosta Powiatu Płockiego Mariusz Bieniek.

Za wsparcie finansowe dziękujemy Starostwu Powiatowemu Płockiemu oraz Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Płocku.

Konkurs był częścią projektu Książnicy Płockiej „Czytanie? Z przyjemnością!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Renata Kraszewska

Wyniki konkursu >>

 

 

 

 

 

 

O Autorze

Podobne Posty