To święto ustanowione przez UNESCO dla upamiętnia wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W tym roku w Książnicy zastanawiamy się, czy język polski jest eko. W naszym języku pojawiło się w ostatnich latach wiele terminów związanych z ekologią. Oznacza to, że ochrona środowiska jest dla nas ważna, rozmawiamy o niej i potrzebujemy nowych słów, żeby nazwać nowe zjawiska. Dlatego w języku polskim pojawiły się takie słowa jak recykling, segregacja, smog czy biopaliwa.
Czy bio i eko znaczą to samo? Czy możemy je stosować zamiennie? Czy zapożyczenia z języka angielskiego są konieczne? Czy wegetarianin jest jaroszem? Na te i inne pytania poszukamy dziś odpowiedzi.
> Czy rozumiesz ekopolszczyznę? – quiz
> Czy język polski jest eko?
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.