O początkach grodu, który później stał się Płockiem, średniowiecznych zwyczajach pogrzebowych, wiedźmach, wyprawach, fascynacji Miecławem opowiadał Dariusz Włodarczyk, gość Książnicy Płockiej, autor zbioru opowiadań, których głównym bohaterem jest komes Dersław.
To fikcyjna postać, ale, jak przyznał autor, obdarzył go wieloma swoimi cechami. Dersław jest komesem, czyli, używając polskiej terminologii – grododzierżcą – zarządza grodem w imieniu księcia, rozstrzyga spory, godzi zwaśnionych, pilnuje podatków, utrzymuje drużynę i pilnuje przeprawy przez Wisłę.
„Komes” to kilka opowieści z życia grodu, który „tyle tylko zajmował miejsca, ile go było na wzgórzu piętrzącym się nad brzegiem szeroko rozlanej Wisły”. Podczas spotkania autor wiele czasu poświęcił także Miecławowi, postaci, którą jest zafascynowany, a którą historycy przedstawiają raczej negatywnie. Inaczej pisze i opowiada o nim Dariusz Włodarczyk: „Urok tego imienia, o którym lud układał pieśni, a dziadowie po jarmarkach sławili męstwo i dobroć noszącego je pana (…)”.
To niewątpliwie było spotkanie z człowiekiem z pasją, wielkiego miłośnika historii, znanego przede wszystkim ze swojej fascynacji okresem II Rzeczpospolitej i II wojną światową. Tym razem dał się poznać jako znakomity gawędziarz, który w swych barwnych opowieściach przeniósł nas do średniowiecznego Płocka.
Książka „Komes” jest w zbiorach książnicy Płockiej, zapraszamy do lektury.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.