Poprzez łzy wciąż wesoło się śmieję,
wśród niedoli śpiewać pieśni chcę.
Wbrew nadziei chcę wskrzeszać nadzieję.
Będę żyła! Precz dumania złe!
Fragment wiersza Łesi Ukrainki z 1890 roku w tłumaczeniu Floriana Nieuważnego brzmi zaskakująco aktualnie. Nie ma się co dziwić, poezja bywa ponadczasowa, a poezja autorstwa jednej z najznakomitszych poetek ukraińskich nosi znamiona wizjonerstwa. Tworzyła wiersze, dramaty, publikowała artykuły i książki poświęcone historii Ukrainy i literaturze europejskiej, tłumaczyła dzieła m.in. Mickiewicza, Konopnickiej, Byrona, Homera.
Łesia Ukrainka była bohaterką piątkowego wieczoru w Książnicy Płockiej. Dzięki Halynie Dovbysh, znakomitej ukraińskiej sopranistce i jej międzynarodowemu ukraińsko-polskiemu projektowi „Ja chcę więc przez łzy się śmiać” mogliśmy premierowo zaprezentować film muzyczny „Słowiczy śpiew”, zrealizowany przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę. Film nakręcono w Muzeum Zamkowym w Radomyślu, które znajduje się w malowniczym i urokliwym zakątku Ukrainy na Żytomierszczyźnie. Producentką filmu jest Iryna Nawojewa (obecna podczas pokazu w Mediatece), reżyserował Walery Georgian, obecnie walczący o niepodległość kraju.
To było spotkanie pełne wzruszeń, poezji i pieśni w wykonaniu Halyny Dovbysh, pochodzącej z Żytomierza sopranistki. To ona jest pomysłodawczynią filmu, w którym wykonuje wiersze Łesi do muzyki kompozytorów XIX i XX wieku, w tym m.in. Chopina, który był dla ukraińskiej poetki natchnieniem. O znaczeniu twórczości Łesi Ukrainki dla ukraińskiej i europejskiej kultury oraz jej wpływie na współczesność mówiła także podczas spotkania Oksana Zabużko, znana pisarka i eseistka.
Przede wszystkim był to jednak wieczór poezji i pieśni, a uczestnicy mogli podziwiać wspaniały głos i wielki talent Halyny Dovbysh, która zaśpiewała kilka utworów na żywo. Wzruszeń i łez nie brakowało, gdy artystka gorąco dziękowała narodowi polskiemu, płocczanom za pomoc, której udzielamy od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.