Spotkanie z Justyną Kopińską w Mediatece Książnicy Płockiej przyniosło opowieści o intuicji i szczęściu do wychwytywania ciekawych tematów, o złu, które ma się dobrze nie tylko w ogarniętej wojną Ukrainie. Znakomita reportażystka mówiła też o swojej ciekawości świata, ludzi i nieustannej potrzebie uczenia się, od którego „jej mózg nieustannie buzuje”. Reportaż może zmienić czyjeś życie, doprowadzić do zmiany prawa, przełamać zmowę milczenia. Jeśli mimo wszystko sprawiedliwość nie triumfuje, to przynajmniej sprawca zostaje wyraźnie wskazany, co odbiera mu siłę sprawczą. Podczas spotkania wracał temat zła, które jest głównym tematem większości tekstów Justyny Kopińskiej. Jej sposób na oczyszczenie umysłu po pracy nad ciężkim, traumatycznym tematem to zmiana formy – ukojenie, wyciszenie przynoszą felietony czy fikcja literacka, pomagają też podróże, po których wraca z nową dawką energii do mierzenia się z kolejną trudną sprawą i wszystkimi jej konsekwencjami.
W najnowszej książce autorka stawia surowe diagnozy: „nie widzę w naszym społeczeństwie dojrzałości, której emanacją jest odpowiedzialność za słabszych” oraz „żyjemy „w bardzo dziwnym kraju, kraju kultury gwałtu”.
Gwałt, przemoc, zbrodnia, strach – takich tematów dotykała wielokrotnie w swojej pracy reporterskiej. Skumulowane w jednym miejscu zobaczyła podczas trzech wypraw do Ukrainy w 2022 roku. Reportaż rozpoczynający „Współczesną wojnę” jest inny, niż dotychczasowe teksty Kopińskiej, która jest w nim bardziej socjolożką, niż reporterką, skupiła się bowiem na spotkaniach, rozmowach, chwytaniu strzępków człowieczeństwa w barbarzyńskiej scenerii a kluczem jest zdanie: „tu jest tak wielki strach, że przestajesz cokolwiek czuć”. Jak mówiła, po przyjeździe do Ukrainy kartki z przygotowanymi pytaniami okazały się „absurdalne w zderzeniu z tym, co się widzi”. Najlepiej wtedy po prostu pozwolić mówić, słuchać, nie przeszkadzać.
Dobra wiadomość dla czekających na nowe reportaże Justyny Kopińskiej – autorka zapowiedziała zupełnie nową książkę, z całkowicie premierowymi tekstami, która pojawi się w przyszłym roku.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.