Co wiemy o ADHD?
Każdy z nas zapodział kiedyś klucze, zgubił ważną rzecz, zapomniał wykonać jakieś zadanie, spadło mu coś i się zniszczyło. A teraz przypomnijmy sobie swoją frustrację, kiedy zdarzyło się to dwa – trzy razy w krótkim czasie! Osoby z ADHD żyją z tym nieustannie. Z poczuciem winy, niezdarności, wewnętrznym niepokojem, niemożnością odprężenia się.
Z mitami dotyczącymi ADHD zmierzono się podczas konferencji Wyrównaj szanse dziecka z ADHD. Zauważ, zrozum, wspieraj! zorganizowanej przez Książnicę Płocką i Gabinet Pedagogiczno – Terapeutyczny „Równe Szanse” w partnerstwie z MSCDN Wydział w Płocku. Podczas wystąpień specjalistów – pani Karoliny Grzywacz Poradnia „Poza Schematami” w Warszawie, Kamili Kubasik – Brożek – poradnia psychologiczno-pedagogiczna i Gabinet „Równe Szanse” odbiorcy – rodzice, nauczyciele, specjaliści – osoby zainteresowane tematyką mogły dowiedzieć się o wpływie tego zaburzenia na funkcjonowanie dziecka na wielu poziomach, diagnozie i dostępnych formach pomocy oraz praktycznych aspektach pracy z dzieckiem z nadpobudliwością psychoruchową. Bardzo ciekawą i emocjonalną część konferencji stanowiły wypowiedzi rodziców – dzięki dobrodziejstwom technologii IT głos zabrali rodzice z Krakowa i Słupska, Warszawy i Pabianic, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, ale też frustracjami i czasem rozgoryczeniem. Ich wypowiedzi były uzupełnione komentarzem prowadzącej – Małgorzaty Strzegowskiej, przedstawiającej perspektywę rodzica. Konferencję prowadziła Agata Strzegowska – twórczyni „Równych Szans” i inicjatorka konferencji, która wraz z ekspertami odpowiadała na liczne pytania ze strony publiczności.
Temat z pewnością nie został wyczerpany, w planach są kolejne edycje.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.