Broniewski? Pamiętam… strasznie wtedy padało.
Rok 2022 w Płocku został ogłoszony Rokiem Władysława Broniewskiego. Z tej okazji Teatr Dramatyczny Jerzego Szaniawskiego w Płocku i Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego ogłaszają konkurs na wspomnienia z odsłonięcia pomnika poety w Płocku. 25 czerwca 2022 mija 50 lat od tego pamiętnego dnia. Aby to uczcić, planujemy happening odtwarzający tamte wydarzenia. Do stworzenia scenariusza posłużą nam, między innymi, zgłoszone teksty.
Odsłonięcie pomnika Broniewskiego w Płocku było wielkim widowiskiem. Do Warszawy wysłano samochód po Wandę Broniewską i siostrę poety – Janinę. Sprzed siedziby ZLP wyjechał autokar z trzydziestoosobową delegacją literatów polskich i radzieckich. Własnym autem przybył prezes Jarosław Iwaszkiewicz. Na plac wmaszerowała kompania honorowa WP wraz z pocztami sztandarowymi. Sygnał dało 24 trębaczy i popłynął Mazurek Dąbrowskiego. Gości powitał I sekretarz WKW PZPR Kazimierz Rokoszewski.
Lena Szatkowska tak pisała o tym wydarzeniu w „Tygodniku Płockim”
„Publiczność usłyszała głos z taśmy – Broniewskiego recytującego poemat Mazowsze. Przy takim akompaniamencie pod pomnikiem składano kwiaty. Aktorzy warszawscy recytowali wiersze poety. Poznański chór chłopięcy i Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” śpiewali. Potężnie zabrzmiał utwór Piękna nasza Polska cała. Gdy Piotr Paleczny grał Poloneza As-dur, strugi deszczu rozpryskiwały się o pudło fortepianu. Biały parasol chronił tylko pianistę. Deszcz padał na władze, na gości, na wszystkich.”
REGULAMIN Konkursu Broniewski…
Karta zgłoszeniowa dla niepełnoletnich
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.