Miałam szczęście spotkać w życiu ludzi, którzy we mnie wierzyli — mówiła podczas spotkania w Mediatece dr Barbara Konarska-Pabiniak.
24 października 2024 roku odbyła się promocja nowego wydawnictwa Książnicy Płockiej. To „Moje fado”, wywiad rzeka, który Leszek Skierski przeprowadził z bohaterką wieczoru.
Dr Barbara Konarska-Pabiniak jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat jest też członkinią Towarzystwa Naukowego Płockiego, pełni funkcję Prezes Gostynińskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego.
W swym życiu pełniła wiele ról – córki, studentki, matki, nauczycielki, dziennikarki, regionalistki, naukowczyni, pisarki. W każdej z nich stara się dać z siebie jak najwięcej. W czasie spotkania udało się poruszyć tylko kilka wątków z jej życia, zdecydowanie więcej znajdziecie w książce „Moje fado”. To historia życia, pasji, ludzi, z którymi stykała się dr Konarska-Pabiniak. To też historia wielka i mała, na której tle to życie biegło.
Książka podzielona jest na 17 rozdziałów, od wczesnego dzieciństwa, przez lata nauki, pierwszej pracy, obronę doktoratu, współpracę z płocką i gostynińską prasą, badania regionalne i inne. Sporo miejsca i w książce, i podczas spotkania, dr Konarska-Pabiniak poświęciła swojemu zainteresowaniu historią płockiego teatru, które zaowocowało licznymi publikacjami, w tym wydaną w 1998 roku przez Książnicę Płocką książką „Płocka Melpomena: teatr zawodowy i amatorski 1808 – 1975”. Nie zabrakło też zapowiedzi nowego materiału, który autorka przygotowuje na przyszłoroczny jubileusz 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku.
Czy przypadek rządził życiem pani Barbary? Może tak, może nie, rozmówczyni Leszka Skierskiego kilkukrotnie oddała się refleksji, że być może, gdyby przed laty dokonała innych wyborów, historia opowiedziana w „Moim fado” byłaby inna. Przeznaczenie więc zdecydowanie bardziej pasuje do jej biografii.
Jednocześnie wyraźnie zastrzegła, że książka nie jest ani biografią, ani autobiografią. Jest opowieścią o kobiecie łaknącej wiedzy, mającej szerokie zainteresowania, skrupulatnej w swej pracy i badaniach, ale nie jest ona tam sama – jest postacią osadzoną w konkretnych sytuacjach, w relacjach z innymi ludźmi, na tle wydarzeń ważnych przede wszystkim w historii regionu.
Pisarka, regionalistka, dziennikarka, naukowczyni, nauczycielka w rozmowie z Leszkiem Skierskim ujawnia „kolekcję” istotnych faktów ze swojego życia – faktów, które łączą burzliwą historię ludzi, z historią miast i regionu.
Książkę „Moje fado” można zakupić w budynku Książnicy przy ul. Kościuszki 6 (płatność kartą lub gotówką) lub wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej usługa „Pobranie” – płatność przy odbiorze. Zamówienia można składać na adres: zakupy@ksiaznicaplocka.pl, kontakt tel. 24 263 00 00.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.