Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (29.04) proponujemy docenić wpływ tańca na mózg, a przy okazji odkryć prostą i bardzo przydatną pamięciową sztuczkę zwaną METODĄ ZAKŁADEK OSOBISTYCH. Co się dzieje z naszym mózgiem, gdy tańczymy? Badania pokazują, że taniec sprzyja nie tylko kondycji, ale także rozwija pracę mózgu. Poprawia wyobraźnię przestrzenną, co z kolei ułatwia rozwiązywanie matematycznych działań i problemów
w ogóle.
Technika ta nazywa się „zakładkami osobistymi”, ponieważ w systemie zapamiętywania wykorzystuje części ciała. Począwszy od góry, przesuwając się ku dołowi, wybieramy kolejne części ciała, na przykład 20. Ważne jest, aby części ciała następowały po sobie kolejno, z góry na dół bądź odwrotnie, ale zawsze z zachowaniem kolejności. Na początek dobrze jest narysować sobie na kartce sylwetę ludzką i zaznaczać na niej poszczególne części ciała. Jak to działa? Poprośmy kogoś o wymienienie 10, 15 słów. Dobrze, jeśli osoba ta zapisze sobie wcześniej te wyrazy na kartce. Możemy zapewnić, że zapamiętamy te słowa w podanej kolejności. Dlatego też ważne jest ich wcześniejsze zapisanie, co ułatwi sprawdzanie. Polećmy wyczytanie słów w odstępach 10-sekundowych. Starajmy się wiązać słowa z zakładkami w sposób humorystyczny i dynamiczny, na przykład mąka sypiąca się uchem, brzuch pełen kluczy, sznur jabłek uwieszony na nodze lub stopy posmarowane miodem. Ponieważ zapamiętując, nie musimy posługiwać się chociażby kartką papieru, umiejętność wymienienia wszystkich słów w podanej kolejności, niejednokrotnie zdumiewa otoczenie.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.