15 czerwca 2023 roku zmarł Bohdan Urbankowski.
Żegnamy twórcę słowami jego wiersza „Dlaczego”:
Jak wędrujesz labiryntem głuchych ulic
nie trzymając się mojej ręki
Jak wchodzisz po zmęczonych schodach
Jak żyjesz kochana
beze mnie?
Dlaczego żyjesz?
dr Bohdan Urbankowski – poeta, literat, historyk, działacz opozycji niepodległościowej w PRL, autor ponad 50 książek – dramatów, esejów, zbiorów poezji, monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Medalem Solidarności, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytułem Kustosz Pamięci Narodowej nadanym przez IPN. Uhonorowano go także tytułem Księcia Poetów.
Bohdan Urbankowski przez wiele lat był związany z Płockiem, m.in. jako kierownik literacki w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, gdzie stworzył jedyną w Polsce scenę teatralną „Solidarności” – Scenę’ 81.
Był też wielkim przyjacielem Książnicy Płockiej, wieloletnim jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Liść Dębu”. Oceniając wiersze, niejednokrotnie nawoływał poetów do większej odwagi, bo, jego zdaniem, największym niebezpieczeństwem, które grozi poetom jest tchórzostwo i brak wyobraźni. Według niego nie warto bawić się w imitacje, ale śmiało przełamywać bariery i utarte schematy, bo „przeskakiwanie barier jest tak samo potrzebne kulturze, jak konserwatyzm i święcenie tychże barier”. W tomikach pokonkursowych pisał m.in. „Dla poety nie ma niepoetyckiego czasu, dobry poeta potrafi upoetyzować wszystko: płacz pijaka, wywrócony buldożer i beczkę kiszonej kapusty (…). Poezja potrafi reagować na wydarzenia przyszłe i uświęcać minione, ocala i ostrzega. Dobry wiersz jest niczym testament – kiedyś zostanie wykonany”.
O konkursie „O Liść Dębu” mawiał, że podczas finałowej gali Płock staje się stolicą poezji, gdzie jest największe na świecie zagęszczenie poetów i poezji na metr kwadratowy.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.