Uwaga Czytelnicy! Od 14 czerwca do 3 lipca FILIA NR 7 (Międzytorze) będzie ZAMKNIĘTA z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Łęczyccy Piastowie

Tym razem prezentujemy opowieść o Piastach łęczyckich, a wśród nich same znajome imiona, począwszy od Konrada I Mazowieckiego, który de facto był twórcą księstwa łęczyckiego i jego żony Agafii. Obydwoje mieli złą prasę, nie zawsze zasłużenie, uważa autor książki „Łęczyccy Piastowie” Jan Szymczak.  Konrad dawał kronikarzom liczne argumenty. Na jego portret wpływ miała długoletnia walka o rządy opiekuńcze nad Bolesławem Wstydliwymi i sprowadzenie (choć wyprzedził go ponoć Henryk Brodaty!) Krzyżaków do Polski. Kultywował za to na dworze tradycję „najpierwszych” Piastów, czego dowodem są imiona jego dzieci: Siemowit, Ziemomysł, Mieszko i Dubrawka. Konrad I Mazowiecki zmarł w 1247 roku i został pochowany najpewniej w płockiej katedrze.

Agafia, księżniczka ruska, przeżyła męża o kilka lat, ale od początku jej się nie wiodło na dworze. Była niczym Lady Makbet posądzana o inspirację najgorszych czynów w życiu Konrada, między innymi zabójstwa scholastyka Jana Czapli. „Z urywków źródeł wyłania się obraz kobiety ambitnej, nie unikającej gwałtownych środków, gdy sprzeciwiano się jej życzeniom”. Agafia urodziła dziesięcioro dzieci, po stracie trzech synów najbardziej związana była z Siemowitem, który odziedziczył Płock. Wraz z nim ufundowała dla katedry płockiej srebrny pozłacany kielich, gdzie utrwalony jest między innymi jej wizerunek. „Jest to chyba jedyne w swoim rodzaju źródło genealogiczne i jedno z najważniejszych w odniesieniu do rodziny Konrada i Agafii”, pisze Jan Szymczak.

Książka dostępna jest w ramach wypożyczeń krótkoterminowych.

Tekst: Milena Gurda-Jaroszewska

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content