Uwaga Czytelnicy!
Od 17 do 31 stycznia MEDIATEKA eMka będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Dzwony o zmierzchu

Małgorzata Garkowska – Dzwony o zmierzchu. Wbrew wszystkiemu

„Potem już nawet nie krzyczała. I nadal nie liczyła. Nie chciała wiedzieć. Najlepiej – nie pamiętać. Zbawcza, miękka ciemność zamknęła się nad nią jak spokojne fale rzeki”. Ciało 15-letniej Stefanii, gorącej sierpniowej nocy  18 sierpnia 1920 roku nie całkiem umarło. Życia starczyło w sam raz na dziewięć miesięcy.

Bolszewickie gwałty na Polkach w 1920 roku do niedawna były tematem tabu. Teraz między innymi dzięki publikacjom historyka Grzegorza Gołębiewskiego, wydaniu pamiętnika Marceliny Rościszewskiej wiemy o nich coraz więcej. Małe dziewczynki, stare kobiety wstydziły się o tym mówić. A płocczanie nie pytali.

Tak zaczyna się nowa obyczajowa powieść Małgorzaty Garkowskiej „Dzwony o zmierzchu. Wbrew wszystkiemu”, która ma szanse otwierać listę płockich bestsellerów. Akcja dzieje się w latach 1920-1930 w Płocku, czytelnik może wędrować po dawnych ulicach, narracja toczy się wolno, choć chwilami zamienia się w opis gorącego romansu. Utalentowana malarka trochę wbrew sobie, a z korzyścią dla męża policjanta pielęgnuje cnoty niewieście, aż pojawia się ten trzeci… W domu jest gorący posiłek na czas, mieszkanie lśni, mundur zadbany, w domu dziecko, ale miłości trudno tam szukać. Co pokaże los? Czy poczciwy przodownik ma szansę zmierzyć się z tajemniczym Jakubem?

Autorka zapowiada, że saga rodu Janiny i Antoniego Gardowskich będzie miała dwie części. Kolejna – wkrótce.

Tekst: Milena Gurda-Jaroszewska

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content