W okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) zmianie ulegają godziny pracy placówek Książnicy Płockiej / SZCZEGÓŁY /

Dwory i pałace Ziemi Gostynińskiej

Książka Mariana Chudzyńskiego „Dwory i pałace Ziemi Gostynińskiej” jest nie lada gratką dla regionalistów. Autor opisuje ok. 40 obiektów, znajdujących się, jak wskazuje tytuł, na terenie ziemi gostynińskiej, dziś podzielonej na dwa powiaty: płocki (tereny nadwiślańskie) i gostyniński. Gromadzi rozproszone dotąd wątki (jak wynika z bibliografii i przypisów) i prezentuje poszczególny zamkowy portret od zarania do czasów zupełnie współczesnych czyli np. do obecnych prywatnych właścicieli, którzy najczęściej ratują pałac przed upadkiem. Tak stało się z wystawnym budynkiem w Studzieńcu k. Słubic z końca XVIII w.  Otoczony wieloma legendami, odwiedzany przez sławnych ludzi, zyskał kolejne życie. A bywali tam podobno Napoleon Bonaparte, Chopin i Charles de Gaulle.

Nie miało tyle szczęścia wiele innych obiektów. M. Chudzyński pisze o dworze na Suchym Pniu, gdzie w 1863 znajdował się lazaret powstańczy. „Niestety w początkach października 20014 r. w Gąbinie nie znalazłem już domu (dworu) na Suchym Pniu.” Po prostu ze względu na groźbę zawalenia został rozebrany.  

W historii  pięknego pałacu w  Osinach parafia Sokołów przewija się postać ppłk. Edwarda Czuruka, obrońcy Płocka 1920, kawalera orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.  W 1935 r. ożenił się on z jedną z córek właścicieli majątku Krystyną Celiną Jeleniewską, w tym celu zmieniając wyznanie z rzymskokatolickiego na ewangelickie.

W czasie remontu pałacu, prowadzonego prze obecnych właścicieli, znaleziono w piwnicy order VM i Krzyż Niepodległości. Podczas wojny Czurukowie ukryli je przed Niemcami. Postanowiono zwrócić je rodzinie. Do Polski przyleciała córka podpułkownika Rozmaryna  O‘Brien i przekazała odznaczenia ojca Muzeum Mazowieckiemu. Znalazły się na wystawie „X wieków Płocka” w miejscu poświęconym bohaterskiej obronie miasta przed bolszewikami.

Zachęcamy do lektury książki o pałacach i dworkach. Fakty i legendy. I refleksja o tym, jak Bogu ducha winne budowle radzą sobie z historią.

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content