Uwaga! Zmiana godzin pracy placówek Książnicy Płockiej w lipcu i sierpniu 2024 /zob. szczegóły >>/

Korona. Krwawy świt

Similak Zygmunt, Zaręba Robert: Korona. Krwawy świt

Ludzie od zawsze zastanawiali się nad swoimi korzeniami. Skąd przyszli, kim byli ich przodkowie i jak żyli. Co to znaczy być Polakiem, Słowianinem, Europejczykiem, człowiekiem? Kiedy sięgamy w głąb historii, pojęcia te zacierają się i znikają. 1000 lat temu żaden człowiek zamieszkujący tereny obecnej Polski nie wiedział, że jest Polakiem. 1500 lat temu nie było tu żadnego Słowianina, a 40 000 lat temu przedstawiciela homo sapiens.  Człowiek wędrował z Afryki do Europy przez korytarz lewantyński, tą samą drogą, którą milion lat wcześniej przemierzył Pitekantrop. Tereny Europy Środkowej porośnięte lesistą tundrą i nieprzebytymi borami były bogate w łowną zwierzynę i urodzajną ziemię. Zamieszkiwały je różne gatunki człowieka, osiedlały się tu liczne ludy i plemiona i rozwijały różnorodne kultury. Jedne ustępowały miejsca innym, ale zawsze w większym lub mniejszym stopniu przenikały się i  oddziaływały na siebie. W naszych żyłach płynie krew ich wszystkich.

Korona: Krwawy świt jest pierwszą częścią trylogii komiksowej opowiadającej o początkach państwa polskiego. Autorzy pokazali w niej dzieje ludów zamieszkujących tereny współczesnej Polski od czasów prehistorycznych do czasów Mieszka I, pierwszego władcy z dynastii Piastów.  Za stronę graficzna projektu odpowiada Zygmunt Similak, łódzki nestor komiksu, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych, autor między innymi Bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego, Wojów Mieszka, Smer’t Lachom, Historii okupacyjnych, W cieniu gwiazdy i Zakonu.

[źródło: empik.com]

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content