Uwaga Czytelnicy!
Od 17 do 31 stycznia MEDIATEKA eMka będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Krzyż Walecznych dla bohaterskiego Płocka

Ryszard Rzymkowski – Krzyż Walecznych dla bohaterskiego Płocka

Nowy album Ryszarda Rzymkowskiego liczy 48 zdjęć związanych z najważniejszymi kartami w dziejach nowożytnej historii miasta. „Krzyż Walecznych dla bohaterskiego Płocka” zawiera także krótkie przypomnienie dwóch gorących dni 18 i 19 sierpnia 1920 roku, kiedy to bolszewicy napadli na Płock i tylko solidarne działanie mieszkańców wespół z żołnierzami pozwoliło na obronę miasta. Pojawiały się różne określenia napastników, np. banda dzikusów. Ale ta banda dzikusów prawie sforsowała polską obronę i między innymi dzięki ludziom, których wizerunki przechowały stare klisze, Płock przeszedł do historii jako miasto bohaterów. W 1921 roku 10 kwietnia Józef Piłsudski odznaczył Płock  i jego obrońców Krzyżem Walecznych.

Na wysokiej jakości zdjęciach, zamieszczonych w publikacji, znajdują się zarówno obrazy z sierpnia 1920 r. oraz obrońcy Płocka, jak i wielkie święto w dziejach miasta – wizyta Naczelnika Józefa Piłsudskiego i dekoracja Krzyżem Walecznych.  W tle imponujący i nieistniejący już Kościół Garnizonowy (d. cerkiew).

Tekst: Milena Gurda-Jaroszewska

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content