Uwaga Czytelnicy! Od 18 lipca Filia biblioteczna nr 13 nieczynna z powodu remontu

Ostatni portret

Małgorzata Garkowska – Dzwony o zmierzchu. Ostatni portret

Dzwony o zmierzchu czyli saga rodziny Gardowskich po raz kolejny zawitała do księgarń i na internetowe platformy. Podtytuł Ostatni portret skrywa  kolejne ponad 10 lat  z historii Płocka (1930-1942), lat trudnych, z nietolerancją, kryzysem i okupacją niemiecką w tle. Michalina, córka pary głównych bohaterów dojrzewa, rodzi się mały Michał. Nie można uciec od własnego przeznaczenia, rodzice długo przygotowywali się na rozmowę z córką na temat jej pochodzenia, a dziewczyna i tak z ulicy dowiaduje się, że jest „bolszewickim bękartem”. Ale Miśka wyrasta na silną, wyemancypowaną kobietę.

Książka ma głęboki urok, wartki język, trochę słońca. O akcji więcej pisać nie będę, żeby nie zdradzić za dużo. Dodam tylko, że czytelnik nagrodzony zostaje mocnym finałem. Jeśli ktoś zacznie czytać drugi tom Dzwonów o zmierzchu i lubi powieść obyczajową nie odłoży go, póki nie skończy.

W kilku słowach – dobrze napisana, klimatyczna powieść płocka. Odnajdziemy znajome pejzaże i uczucia. Narratorowi (narratorce?) powieści nieobca jest fascynacja zakazanym mężczyzną, wyrzuty sumienia wobec męża i dzieci. Subtelnie opisane dylematy i ciemniejsza strona życia. Wszak nadciągnęła już wojna…

Tekst: Milena Gurda-Jaroszewska

 

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content