Uwaga Czytelnicy! Od 30 marca do 4 kwietnia gmach główny Książnicy, wszystkie filie biblioteczne, Chotomek oraz Mediateka będą nieczynne
7 kwietnia (Wielki Piątek) wszystkie placówki Książnicy czynne do 17.00, a 8 kwietnia (Wielka Sobota) zamknięte
Uwaga! W dniach 13 - 22 marca 2023 roku Filia nr 10 (Borowiczki) będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów

Władza liter

Marta Rakoczy – Władza liter

Dzieło Marty Rakoczy to osadzona w realiach II Rzeczpospolitej, odrodzonej po zaborach, eseistyczna książka o władzy – tyleż łaskawej, co stosującej symboliczną przemoc – jaką ma nad nami język. Język, czyli zarówno poszczególne pojęcia czy frazy (zdolne manipulować jednostkami, społecznościami, całymi narodami), jak i narzucone dyskursy, których dominacja bywa tym skuteczniejsza, im sprytniej są ukryte.

Oczywiście, zachęcamy do przeczytania całej książki, w której odradzającej się Polsce towarzyszy zmieniająca się Europa (uprzemysłowienie, narodziny kultury masowej, kolejne radykalne awangardy), ale z naszego, płockiego punktu widzenia najciekawsza jest pierwsza część – poświęcona Franciszce i Stefanowi Themersonom. Autorka przygląda się ich książkom dla dzieci z pomijanej dotąd perspektywy – powszechnego w II RP analfabetyzmu, biedy, społecznego wykluczenia. Okazuje się, że Franciszka i Stefan wyciągali ku polskim dzieciakom z tamtych lat dłoń o wiele troskliwszą i bardziej pomocną niż nam się zdawało.

Pasjonująca analiza pozornie prostych książeczek – z uwzględnieniem trendów epoki tudzież polityki społecznej w międzywojennej Polsce – prowadzi do wniosku, że znakomita artystyczna para (której połowa – czyli Stefan, jako dziecko biegał po Tumskim Wzgórzu) ukryła w elementarzowych frazach głębokie przemyślenia dotyczące języka i kultury – także tej współczesnej. „Słowa straciły kontakt z rzeczywistością, a emocjonalne wokoło nich aureole zaistniały same w sobie i uzyskały moc magiczną działania na nasze systemy nerwowe” – czy to aby nie o mediach społecznościowych? Zajrzyjcie do „Władzy liter”, a przekonacie się, że to książka o nas, że Themersonowie są tu wciąż obecni.

Tekst: Maciej Woźniak

 

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content