Uwaga! Od 15 kwietnia do 21 maja 2024 r. Filia nr 5 /Vuka Karadzica 1/ będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Jedyny walc

Małgorzata Garkowska – Jedyny walc

Nowa powieść Małgorzaty Garkowskiej „Jedyny walc” jest po prostu urocza. Z przyjemnością czyta się kolejne strony wytwornie przyozdobione rysunkami (brawo dla wydawnictwa FLOW!).

Fabuła osadzona jest w realiach historycznych początku XX wieku. „W 1905 roku w Królestwie Polskim narastają rewolucyjne nastroje, ale także represje caratu. Jednak i w takich czasach miłość potrafi wybuchnąć z niespodziewaną siłą i połączyć odległe światy”, czytamy w zapowiedzi.

Klasyczny trójkąt miłosny to: Polka  Ewelina Strojnowska, pochodząca ze zubożałej szlachty, porucznik carskiego wojska Polak Paweł Orłowski i Rosjanin hrabia Aleksandr Konstantinowicz Sorokin. Którego kawalera wybierze ta, jak ją nazywają w domu, panna Lineczka? Sieć misternych powiązań między trojgiem bohaterów stanowi oś fabularną utworu.

Kobieta, jak to kobieta, lubi się stroić, prowadzić inteligentną konwersację, być uwielbiana. Wraz z ciotką Leokadią często odwiedza dom Hersego. Ewelinę poznajemy w momencie, kiedy wraca do Warszawy z renomowanej pensji dla panien w Wilnie. Orłowskiego spotyka w pociągu, Rosjanina na balu charytatywnym.

Dopiero co zdała sobie sprawę ze swej kobiecości, a życie postawiło ją przed trudnym wyborem.

Orłowski jest człowiekiem wyobcowanym. Dla Rosjan Polak, dla Polaków Rosjanin. To skomplikowana postać z życiorysem będącym udziałem wielu w ówczesnych czasach, bękart rosyjskiego dziedzica. Poszedł do elitarnej wojskowej szkoły tylko dlatego, że ojciec zostawił pieniądze na jego wychowanie. Nie nam oceniać jego wybory życiowe. Stara się nie angażować w akcję przeciwko swoim rodakom. Miłośnik epistolografii i kobiety, w której jest szaleńczo zakochany.

Rosyjski hrabia z kolei to samiec alfa, z chmurą w oczach i ogniem w sercu. Nie przywykł do niespełniania swoich zachcianek.

Garkowska pokazuje tych troje w akcji, prezentując złożoność psychiki, motywację, emocje, miłość wreszcie. Narracja w powieści jest  trzecioosobowa, prowadzona bardziej z kobiecej perspektywy. Postacie mają wiarygodne motywacje, zakończenie jest zaskakujące i nie będziemy go zdradzać.

Wątek walki Polaków z zaborcą wprowadza brat Eweliny, Stanisław. Dom Strojnowskich też nie jest jednoznaczny. Ojciec, lekarz, wolałby mieć święty spokój i układać się z Rosjanami, matka jest przykładem patriotki. Jej rodzina po powstaniu styczniowym straciła swój majątek.

Dla rozmiłowanych w języku Garkowska ma swoje smaczki, wtrąca słowa rosyjskie. Wyrazem relacji między postaciami jest używanie otczestwa. Wzorowi Polacy tego rozszerzenia prezentacji o ojcowskie pochodzenie nie akceptują.

Wiele jest jeszcze zaskakujących opisów, nienachalnej erotyki, słowem idealny romans historyczny, nie tylko dla wielbicieli gatunku.

Warto dodać, że każda kolejna powieść płockiej pisarki jest coraz bardziej profesjonalna i uporządkowana.

 

Tekst: Milena Gurda-Jaroszewska

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content