Uwaga Czytelnicy!
Od 17 do 31 stycznia MEDIATEKA eMka będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów.

II Gimnazjum Polskie w Płocku 1915-1921

Michał Kacprzak – II Gimnazjum Polskie w Płocku 1915-1921 czyli jak powstała Małachowianka

W roku szkolnym 1918/1919 w II Gimnazjum Polskim (czyli Małachowiance) odbyła się pierwsza matura. Na języku polskim uczniowie rozważali temat „Młodzież w III części Dziadów Mickiewicza”. Egzaminy trwały tydzień i łącznie z łaciną obejmowały trzy języki obce. Absolwentów było dziesięciu.

Historyk Michał Kacprzak napisał książkę „II Gimnazjum Polskie w Płocku 1915-1921 czyli jak powstała Małachowianka”. Wyczerpująco, przede wszystkim w oparciu o międzywojenną płocką prasę, przedstawia dzieje liceum w pomijanym przez monografie okresie od 1915 roku do upaństwowienia, nadania szkole patrona i przemiany w Państwowe Gimnazjum im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku (25 września 1921).

Prezentuje historię szkoły w ujęciu problemowym: m. in. geneza Małachowianki, szkoła po II rozbiorze, harcerstwo w II Gimnazjum, uczniowie w II Gimnazjum w walkach o granice i w obronie Płocka. W książce nie brak wielkich nazwisk, znanych epizodów z historii Płocka, cytowanych wspomnień. Kacprzak to nauczyciel Małachowianki i autor cotygodniowych felietonów w „Gazecie Wyborczej. Płock”. Jego język jest wartki, jakby teatr wydarzeń rozgrywał się tu i teraz, a książka godna polecenia.

Tekst: Milena Gurda-Jaroszewska

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Skip to content