Na spotkaniu z Sylwią Zientek w Mediatece rozmawialiśmy o „Polkach na Montparnassie” – malarkach, które mimo napotkanych przeszkód i na przekór wszystkiemu dążyły do artystycznego spełnienia. Do niedawna nie były to nawet artystki zapomniane — żeby o kimś zapomnieć, trzeba go najpierw poznać. O tych malarkach jednak mało kto z nas wiedział. Dzięki Sylwii Zientek możemy poznać ich życiorysy i prace, autorka „ożywia” je na kartach swojej niezwykłej opowieści o sztuce i wymagającej niemałych poświęceń roli kobiety-artystki, która musi zmierzyć się ze światem rządzonym przez mężczyzn.
Jak mówi sama autorka, „Polki na Montparnassie” z założenia były książką niszową, nie dla wszystkich, a jednak okazało się, że historię malarek, które ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki zachwyciły wielu czytelników-właśnie do księgarni trafia czwarty dodruk tej niezwykłej publikacji. Jaki jest sekret sukcesu książki? Z pewnością zapoznając się ze zmaganiami artystek o prawo do życia na własnych zasadach, które nierzadko godziły liczne obowiązki z macierzyństwem, „robiły swoje” mimo słów krytyki, współczesne kobiety odnajdują w tych życiorysach siebie. Wiele się bowiem zmieniło, jednak wiele też pozostało po dawnych czasach. Kobiety nadal muszą walczyć o niezależność, a męskie spojrzenie na ich starania nie zawsze jest im przychylne. Ponadto „Polki na Montparnassie” to opowieść o minionym świecie, lekcja historii sztuki, zmieniających się kanonów malarskiego piękna, rodzącego się feminizmu – jest to więc uczta dla wszystkich spragnionych wiedzy na te tematy. Pracując nad publikacją, Sylwia Zientek dotarła do wielu materiałów i źródeł, które dokumentowały życie takich artystek jak Anna Bilińska, Mela Muter czy Irène Reno . To dzięki niej możemy je poznać, zrozumieć i podziwiać za wytrwałość, determinacje i talent.
Dziękujemy za spotkanie i zachęcamy do przeczytania książki „Polki na Montparnassie” nominowanej w plebiscycie portalu Lubimyczytac.pl na Najlepszą Książkę Roku 2021 w kategorii „Autobiografia, biografia, wspomnienia”. 🙂
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.