Czy Jagiełło brał prysznic, a Kolumb lubił jajecznicę? Czy historia Polski może być dowcipna, ale i zgodna z faktami? W poniedziałkowy poranek Filia biblioteczna nr 3 gościła Pawła Wakułę – ilustratora, autora książek dla dzieci, absolwenta malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, nominowanego do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnianego w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez fundację „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W spotkaniu wzięła udział młodzież Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani ciekawostkami z życia królów, które wywołały uśmiech na twarzach wszystkich. W trakcie spotkania gość tworzył ilustracje dotyczące bohaterów jego książek. Na koniec pan Paweł Wakuła podpisywał książki, do których dodawał świetne rysunki.
Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Żyję zdrowo i bezpiecznie” Książnicy Płockiej. Wydatek został zrealizowany ze środków Budżetu Miasta Płocka na 2022 rok.
Drugie spotkanie w ramach promocji literatury odbyło się w Filii bibliotecznej nr 8. Z Pawłem Wakułą spotkali się uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 23 im. Armii Krajowej. Podczas spotkania autor opowiadał o kulisach pracy rysownika, o własnych książkach i historiach ich powstania jednocześnie rysując bohaterów swoich opowieści. W swoje opowiadania wplatał legendy, a także gawędy o chochlikach, nimfach, rusałkach i innych stworach występujących w książkach.
Autor zyskał uznanie młodych ludzi za brak dydaktyzmu, nachalności, wymądrzania się, poczucie humoru, żywa dyskusja i mnóstwo pytań świadczyły o sympatii i zaciekawieniu jego twórczością i postacią autora.
Iwona Kosewska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.