„W dniu dzisiejszym stwierdzono luckie zgromadzenie pci obojga w nijakiej media tece na Kościuszki. Najsampierw po sali biegał osobnik pci męskiej ubrany w sukienke, klapki i skarpety, we wianku na głowie. Poszukiwał kobiety pci żeńskiej o imieniu Helena, która ukrywała się na końcu sali. Wzioł oną za rękę i wyśli. Podejrzewa się, że w celach wiadomych”.
Taką notatkę mógłby sporządzić kapitan Mariański po czwartkowym spotkaniu w Mediatece eMka, gdyby tylko tam był. Bohaterowie z nieco innej bajki wtargnęli bowiem na salę i spotkanie zaczęło się… od porwania. Wszak taki jest tytuł najnowszej książki Jacka Ostrowskiego i nieważne, że dotyczy zupełnie innej historii. Parys i Helena, słynna para, która swą znajomość rozpoczęła od porwania właśnie, przemknęli do alkowy i można było przejść do meritum. Na stół wjechała papuga, potem ulubiony napój Zuzy Lewandowskiej, na podłodze zaś pojawiła się walizka pełna pieniędzy. Autor mówił m.in. o mechanizmach rządzących porwaniami, ich cechach wspólnych, przez co nie ma potrzeby doszukiwania się prawdziwej historii w tym, co pisarz wymyślił. Jacek Ostrowski zdradził, czym Zuza i Mariański będą zajmować się na emeryturze, mowa była też o ekranizacji „Paragrafu 148”, wątrobie pani mecenas, paskach w telewizji budzących grozę, pomyśle na zamordowanie bibliotekarki w kolejnej książce i listopadzie, który nastraja do pisania mrocznych opowieści.
Jak zawsze podczas spotkań wokół książek o Zuzie Lewandowskiej było żywiołowo, z przymrużeniem oka i odrobiną kryminału.
Na jesienną chandrę polecamy więc mieszankę makabry i groteski – „Porwanie” z Serii z papugą, szóstą część opowieści, gdzie bohaterem jest także Płock w czasie stanu wojennego, tuż po powodzi 1982 roku.
Renata Kraszewska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.