„Pamięć o tych, co oddali życie za Ojczyznę, jest nakazem wdzięczności, jest nakazem sprawiedliwości. Jeśli ktoś z miłości oddaje życie za braci, to sprawiedliwość nakazuje mu hołd.”
kard. Stefan Wyszyński
W ramach 36. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej gościliśmy Pana Andrzeja Czapskiego, który opowiadał o relacjach Prymasa Tysiąclecia (niegdyś kapelana wojskowego) z żołnierzami walczącymi o Polskę oraz o wsparciu duchowym, którego udzielał im w najcięższych chwilach, a także o inwigilowaniu Prymasa przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej. Warto wspomnieć, że jako wielki czciciel Matki Bożej w jej jasnogórskim obrazie, ale także człowiek, którego Jasna Góra była ulubionym sanktuarium, Kardynał Wyszyński został twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Uczestników spotkania interesowały m.in. powiązania Prymasa Tysiąclecia z Różą Czacką, które być może przyczyniły się do decyzji o wspólnej uroczystości ich beatyfikacji, oraz to, dlaczego beatyfikacja odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a nie na bliskiej sercu Kardynała Wyszyńskiego Jasnej Górze. Przypomnijmy – uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 został ogłoszony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego punktem kulminacyjnym była beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, która odbyła się 12 września.
Marta Cherubińska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.