Grudnia nie wyobrażamy sobie bez wystawy prac członków sekcji plastyczno-malarskiej Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To już nasza przedświąteczna tradycja – spotykamy się z twórcami, aby celebrować jej otwarcie. Jest czas na podziękowania, kwiaty i słowa uznania. Wernisażowi zawsze towarzyszy występ muzyczny, tym razem był to kwartet smyczkowy uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, który wykonał „Wariacje na temat Haendla” Herbera Baumanna. Dźwięki wiolonczeli, altówki i skrzypiec doskonale spełniły swoje zadanie. Było nastrojowo, kojąco, odrobinę melancholijnie. Muzyka pobudzała do refleksji: nad przeszłością, wielkimi artystami, których dzieła do dziś inspirują twórców. Widać to na czterdziestu obrazach, które będziemy mogli oglądać do połowy stycznia w eMce. Charakterystyczna dla secesyjnych malarzy kreska, kompozycje wybuchające kolorami, kwiaty, portrety, barwne kadry z życia natury, czyli tęsknota za secesją widoczna gołym okiem. Za oknem śnieg i mróz, a w mediatece gwar rozmów, dyskusje o sztuce, twórcy i goście wernisażu podziwiający prace, z których emanuje ciepło. Trzynastu artystów podarowało nam trochę słońca na zimowe dni, więc jeżeli tak jak my go potrzebujecie, zajrzyjcie do eMki. Energetyzujący fiolet, złote akcenty, ciepłe odcienie zieleni typowe dla sztuki secesyjnej z pewnością sprawią, że na sercu będzie jakby cieplej. Naładujcie baterie, poczujcie magiczną i terapeutyczną moc drzemiącą w obcowaniu ze sztuką. To po prostu działa.
Wystawę „Secesja wciąż inspiruje twórców” można oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia mediateki eMka (ul. Kościuszki 3b, tel. 24 268 00 15)
Marta Cherubińska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.