Według nich byli to ludzie pozbawieni duszy, zdolności myślenia, czucia – bez wartości. „Życie niewarte życia” – tak uzasadniano ich likwidację, która opłacała się z powodów ekonomicznych. Proces uśmiercania przeprowadzano szybko i bez śladu albo w sposób powolny, by sugerować naturalną przyczynę zgonu. Tak było choćby wtedy, gdy na dzieciach testowano „terapię” luminalem.
O tych tragicznych wydarzeniach opowiadała podczas spotkania w eMce Kalina Błażejowska, autorka wstrząsającego reportażu Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych. Mowa była także o Płocku i Janinie Sumińskiej – żonie Bronisława – która bezskutecznie próbowała dowiedzieć się, gdzie zniknęły osoby przywiezione do płockiego przytułku (naprzeciwko szpitala miejskiego). O gostynińskim szpitalu psychiatrycznym, gdzie pacjentów wywożono ciężarówkami, na które załadowane były karabiny maszynowe.
Dziękujemy za liczną obecność i liczne pytania skierowane do autorki – zarówno podczas spotkania, jak i przy stoliku, gdzie wyjątkowo długo składała autografy.
Specjalne podziękowania kierujemy do Księgarni Tumskiej.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.