Zapraszamy na niezwykłe spotkanie łączące w sobie wiedzę o języku polskim z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych.
Gościem Książnicy będzie profesor Jadwiga Stawnicka – lingwistka kryminalistyczna, profilerka policyjna, biegła sądowa identyfikująca autorów anonimów i tworząca profile sprawców na podstawie ich cech językowych.
Zapraszamy od godz. 18.00. Link poniżej:
Spotkanie organizujemy w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Okazuje się, że IP komputera to niejedyny ślad, jaki pozostawiamy po sobie w sieci. Autora wpisów rozpoznać można po „językowym odcisku palca sprawcy”. Profesor Stawnicka w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego” wyjaśnia: Każdy z nas, używając języka i kształtując swój indywidualny sposób użycia języka w kontaktach międzyludzkich, posiada pewne charakterystyczne dla siebie cechy językowe, które mogą w mniejszym bądź większym stopniu się pojawić [w wypowiedzi].
Spotkanie odbędzie się 9 lutego 2021 roku o godz. 18.00 w formule online. Link do spotkania dostępny będzie na stronie internetowej i profilu FB Książnicy Płockiej.
Prof. Jadwiga Stawnicka – Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Powszechnego Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach. Autorka ponad 170 publikacji, w tym monografii poświęconych tematyce funkcjonowania Policji. Członek Rady Naukowej czasopisma „Policja 997”, Rady Naukowej czasopisma „Perspektywy Edukacyjno-Społeczne” oraz „Zbliżenia Cywilizacyjne”. Członek Rady Naukowej Instytutu Ekspertyz Kryminalistycznych, ośrodka badań lingwistyki kryminalistycznej na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, a także towarzystw krajowych i międzynarodowych. Szczególny obszar zainteresowań prof. Stawnickiej zajmują badania w ramach lingwistyki kryminalistycznej i językowego profilowania sprawcy. Pierwsza w Polsce biegła z zakresu lingwistyki kryminalistycznej.
Profesor Stawnicka o swojej działalności: Od wielu lat przeprowadzam dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości ekspertyzy z zakresu ustalania autorstwa wypowiedzi na podstawie treści mówionej lub pisanej (np. wpisów na blogach, listów z pogróżkami, żądań okupu, listów pożegnalnych) oraz oceny autentyczności tekstów, ustalania cech językowych stalkerów i cyberstalkerów, które mogą zidentyfikować autora. Zajmuję się również kwestami prawdopodobieństwa popełnienia plagiatu, konstruowaniem profilu językowego autora anonimów na podstawie cech językowych, sprawami o groźbę karalną, sprawami o pomówienie czy zniewagę, analizą zeznań podejrzanego i świadków pod kątem ich wiarygodności.
Joanna Kościelska-Krawczyk
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.