16 grudnia Książnica Płocka zaprosiła na ostanie w tym roku spotkanie autorskie on-line. Naszym gościem był prof. Antoni Dudek, historyk, politolog, autor książki „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”. Współorganizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych Oddział Płock, a prowadził je dr Arkadiusz Lewandowski.
Profesor Antoni Dudek od dawna zajmuje się procesem transformacji w Polsce po 1989 r. Pisał o tym m.in. w wydanej kilka lat temu książce „Reglamentowana rewolucja”. Najnowsza publikacja omawia z kolei rządy postsolidarnościowe (rząd Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej). Bodźcem do jej napisania był dostęp do unikalnych stenogramów z posiedzeń każdego z tych rządów. Ich analiza stała się fundamentem do budowy konstrukcji całej książki. Profesor dokonał analizy sytuacji politycznej i społecznej, pokazując, czym zajmowali się ludzie w tzw. okresie przejściowym. Pracę każdego z rządów autor omawia przez pryzmat najważniejszych problemów z jakimi się musiały mierzyć. Najwięcej miejsca poświęcił rządowi Tadeusza Mazowieckiego, bo to rząd, który „musiał przestawić zwrotnicę państwa w ogromnej ilości obszarów”.
W czasie spotkania profesor obszernie odpowiadał na liczne pytania widzów. Mówił m.in. o decyzjach sprzed lat, których skutki wyraźnie widać dziś, m.in. zmieniający się gwałtownie rynek mediów, działania komisji likwidacyjnej RSW, słynne działki na Srebrnej, a w kontekście słynnej „grubej kreski” skrytykował ówczesny brak uporządkowania środowiska sędziowskiego.
Wszystkich zainteresowanych współczesną historią Polski odsyłamy do lektury książki, ale wcześniej posłuchajcie rozmowy z profesorem Antonim Dudkiem.
Renata Kraszewska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.