„W świetle kultury” to tytuł projektu, w ramach którego na przestrzeni kilku miesięcy zaproponowaliśmy mieszkańcom Płocka różnorodne formy aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
W ofercie były ciekawe spotkania literackie z bardzo znanymi osobami z obszaru podróży, literatury i dziennikarstwa oraz warsztaty z zakresu sztuki użytkowej. Łącznie w projekcie wzięło udział prawie 300 osób.
W maju zaprosiliśmy płocczan na spotkanie z Przemkiem Kossakowskim, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”, twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”.
Miesiąc później w Mediatece eMce, odbyły się warsztaty batiku. Kurs poprowadził Tomasz Jakubowski – plastyk, miłośnik indonezyjskiej sztuki batiku, laureat honorowego medalu Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w roku 2017 oraz nagrody MPEK w 2019 roku.
Sierpniowe warsztaty witrażu poprowadziła Marta Jędras – artysta, rękodzielnik, pedagog, animator kultury. Uczestnicy spotkania zapoznali się z dziejami i praktyką techniki witrażowej, jej zastosowaniem i możliwościami.
Projekt zakończyliśmy 15 września spotkaniem z Przemysławem Piotrowskim – autorem kryminałów, thrillerów, reportaży m.in. „La Bestia”, „Prawo matki” czy serii książek o komisarzu Igorze Brudnym. Czwarty tytuł w serii – „Zaraza” – w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl zdobył tytuł Książki Roku 2021 w kategorii kryminał/sensacja/thriller.
Pomysłodawcą oraz realizatorem całości było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział w Płocku we współpracy z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego.
Projekt zostały sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Płocka.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.