Realizując projekt “Książnica seniorom” dofinansowany z programu Kultura bez barier pracownicy Biblioteki uczestniczyli w warsztatach, które miały przygotować kadrę Książnicy do przedstawienia jak lepszej oferty działań na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami oraz wdrożenie zmian ułatwiających
Na szkoleniu „Dostępność cyfrowa w bibliotece” omówione zostały podstawy prawne dotyczące dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz kwestie ograniczeń i potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W części praktycznej poznaliśmy sposoby na zapewnienie szczególnym użytkownikom zrozumiałości i funkcjonalności treści publikowanych na stronach www i w social mediach oraz tworzenia dostępnych dla nich dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych.
Na zajęciach „Jak wykorzystać tablety w pracy z osobami z niepełnosprawnością?” pracowaliśmy na zakupionym w ramach projektu sprzęcie komputerowym. Kadra uczestnicząca w szkoleniu miała okazję poznać, instalować i testować aplikacje którymi posługują się niepełnosprawni, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Osoby pełnosprawne zwykle nie wiedzą o istnieniu programów zastępujących wzrok, słuch lub niesprawne ręce, a tych jest bardzo dużo i wciąż pojawiają się nowe. Warto poznać te najważniejsze oraz aplikacje uniwersalne, które mogą być przydatne . podczas zajęć z osobami niepełnosprawnymi i o specjalnych potrzebach. Warsztaty były też okazją do poznania funkcji i możliwości tabletów, które w Książnicy pojawiły się po raz pierwszy.
Oba szkolenia prowadziła Anna Cykman z firmy GoodCulture.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.