Czternaste spotkanie przy „Choince literackiej” w Filii bibliotecznej nr 5 przed nami. W tegorocznym wydaniu proponujemy trochę starego, trochę nowego, ale mamy nadzieję, że także ciekawego i poznawczego.
102 lata temu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1918 r. przybył do Płocka kpt Witold Bunikiewicz. Spotkał się z Marceliną Rościszewską, którą poprosił o pomoc w zorganizowaniu wsparcia dla broniącego się przed wojskami ukraińskimi Lwowa. Wsparcie, jak wiemy, otrzymał, a Lwów pozostał w granicach Rzeczypospolitej także dzięki poświęceniu płocczan.
Pochodzący z Dobrkowa (woj. podkarpackie) Bunikiewicz był uczestnikiem I wojny światowej, obrońcą Lwowa, bohaterem wojny 1920 r., doktorem filozofii, nauczycielem, tłumaczem literatury czeskiej, publicystą, krytykiem sztuki, a także popularnym wówczas pisarzem i poetą. Pod koniec życia osiadł w majątku Proboszczewice, gdzie zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Jedyną dostępną w bibliotekach publikacją Bunikiewicza są „Żywoty diabłów polskich” oraz kilka wierszy w nielicznych antologiach. Dzieła pisarza możemy znaleźć w bibliotekach cyfrowych. Jednym z jego ostatnich utworów jest powieść historyczna „Czarny karnawał”, której jedyne wydanie ukazało się w 1938 r. Wcześniej drukowana była w odcinkach, na łamach „Kuriera Poznańskiego”. Akcja powieści toczy się w Płocku i Warszawie podczas drugiego rozbioru Polski, kiedy to Płock dostał się pod panowanie Prus. Fabuła obfituje w liczne opisy potyczek z Prusakami oraz wątki obyczajowe. Są bale, rauty, pojedynki, miłość i zdrada, jest też uciekająca panna młoda. Wśród bohaterów są osoby znane z historii i postacie fikcyjne. Głównym bohaterem uczynił Bunikiewicz młodego urzędnika, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii literatury światowej. Nasze pytanie brzmi:
Jak nazywa się główny bohater powieści Witolda Bunikiewicza „Czarny karnawał”?
Odpowiedzi można poszukać na bibliotecznej choince lub czytając cyfrowe – bo tylko takie jest dostępne – wydanie „Czarnego karnawału”. Idealna książka na nieidealne czasy (książka dostępna w wersji cyfrowej pod adresem: kpbc.umk.pl/dlibra ).
Odpowiedzi udzielamy tym razem hybrydowo. Wrzucając kupon do urny podczas wizyty w bibliotece lub wysyłając e-mailem, jako załącznik, na podany niżej adres: filia5@ksiaznicaplocka.pl Można też wysłać wydrukowany kupon pocztą z dopiskiem na kopercie „Choinka literacka”.
Zaczynamy odliczanie. Udział w naszej zagadkowej choince można wziąć do 15 stycznia 2021 r. W przypadku kuponów wysłanych pocztą tradycyjną decyduje data stempla pocztowego. 21 stycznia 2021 r. rozlosujemy trzy zestawy książek, których fundatorami są:
KSIĄŻNICA PŁOCKA im. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO I ŚWIĘTY MIKOŁAJ😊🎁🎁🕯🕯🎄
Zapraszamy do zabawy. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i szczęścia w losowaniu.
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego Filia biblioteczna nr 5
Pasaż Vuka Karadzica 1 (budynek SP nr 1)
tel. 24 262 32 55 e-mail filia5@ksiaznicaplocka.pl
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.