W niedzielę 27 lutego 1921 r. Konstancja Rokicka i Franciszek Rokicki złożyli ofiarę 100 mk. „na tablicę poświęconą pamięci młodocianych bohaterów poległych w obronie Płocka w czasie najścia bolszewików” (źródło: „Kurjer Płocki” 1921 nr 47, s. 4). My, płocczanie sto lat później wracamy pamięcią do tamtych wydarzeń i w roku 2021 obchodzimy 100-lecie odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 10 kwietnia 1921 r. i nadania tytułu Miasta Bohatera. Uhonorowano w ten sposób poświęcenie i bohaterską postawę mieszkańców. Dwudniowa obrona Płocka w dniach 18-19 sierpnia 1920 roku uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta. W 2018 roku na placu Narutowicza stanął pomnik poświęcony „Zwycięskim Obrońcom Płocka 1920 w stulecie Odzyskania Niepodległości, wdzięczni płocczanie”.
Z okazji tegorocznych obchodów Książnica Płocka rozpoczyna cykl „O WAS TO ŚPIEWAĆ BĘDĄ!”. Tytuł zaczerpnięto z wiersza por. M. Pierwochy-Połomskiego „Do ochotnika polskiego” (źródło: „Kurjer Płocki” 1920 nr 194, s. 2). W naszym cyklu będziemy prezentować sylwetki obrońców Płocka. Wśród nich znajdują odznaczeni Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem za Męstwo i Odwagę lub nagrodzeni w inny sposób, np. rozkazem Julii Kisielewskiej bądź w innym miejscu np. w Kaliszu. Opisujemy żołnierzy, obrońców cywilnych, harcerzy i wszystkich innych, którzy miastu oddali swe serce, a nawet życie.
Poniżej: Wizyta marsz. Józefa Piłsudskiego w Płocku w 1921 r., fot. ze zbiorów Franciszka Olkowskiego
|
|
Odznaczenia Ojczyzna nagradza bohaterów. Do piersi obrońców Płocka w 1920 roku przypinano najwyższe ordery. Prezentujemy najważniejsze z nich. Najcenniejszym odznaczeniem w polskim wojsku, bardzo szczególnym i cennym, był – pierwotnie nadawany od 1792 do 1831 roku – order VIRTUTI MILITARI, który oznacza „MĘSTWO WOJSKOWE”. W marcu 1919 Sejm II RP powrócił do przyznawania „ORDERU WOJSKOWEGO VIRTUTI MILITARI.” Nastąpiły dość istotne zmiany w wyglądzie. Rewers krzyża w miejsce występującego dawniej wizerunku litewskiej Pogoni ozdobiony został dewizą HONOR I OJCZYZNA. Dla kawalerów VM ustawa przewidywała cały szereg dosyć istotnych przywilejów.
|
Sylwetki obrońców Płocka
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.