Uwaga! Od 15 kwietnia do 21 maja 2024 r. Filia nr 5 /Vuka Karadzica 1/ będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Odeszli

11 kwietnia 2021

52 lata temu zagrali w tej samej scenie w filmie Andrzeja Wajdy “Polowanie na muchy”. Odeszli niemalże w tym samym czasie – Zygmunt Malanowicz 4 kwietnia 2021 roku, a Krzysztof Krawczyk dzień później.

***

Krzysztof Krawczyk – piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Legenda polskiej sceny muzycznej. Jego utwory doczekały się wielu coverów śpiewanych przez innych wykonawców i zespoły.

Na polskiej scenie zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy. Dopiero 10 lat później zdecydował się rozpocząć karierę solową. Na początku lat 80., po podbiciu serc polskich słuchaczy, Krawczyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 5 lat koncertował. 

Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, który spowodował chwilowe zatrzymanie jego kariery. Na początku lat 90. wrócił na krótko do USA, by nagrać w Nashville płytę “Eastern Country Album” i wrócić na stałe do Polski. 

Krzysztof Krawczyk bez wątpienia podbił serca Polaków i zgromadził sobie ogromne grono fanów. Wokalista i jego muzyczne hity, takie jak “Parostatek”, “Chciałem być”, “Mój przyjacielu” czy “Bo jesteś ty” na zawsze pozostaną w pamięci jego wielbicieli. 

[źródło: www.rmf.fm/magazyn/news]

***

Zygmunt Malanowicz urodził się 1938 r. na Wileńszczyźnie. W 1963 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Debiutował na szklanym ekranie w filmie Romana Polańskiego “Nóż w Wodzie” w 1962 r. Rola przyniosła mu rozgłos i sławę. Niestety także nieprzychylność władz PRL – aktor nie otrzymał pierwszoplanowej roli w kinie przez kolejnych siedem lat. W tym czasie rozwijał warsztat teatralny.

Na koncie miał także role w filmach “Bariera” Jerzego Skolimowskiego czy “Polowanie na muchy” Andrzeja Wajdy. Grał głównie postaci skomplikowane psychologicznie, uwikłane w dylematy moralno-obyczajowe. Reżyserzy cenili wysoki poziom jego ekspresji scenicznej, zaangażowanie emocjonalne i nieoczywiste kreowanie granych przez niego postaci.

W 2015 r. otrzymał nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolą męską w filmie “Ojciec” Artura Urbańskiego.

“Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki, jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię, dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś” – napisał zespół Nowego Teatru.

[źródło: kultura.onet.pl]

Szczegóły

Data:
11 kwietnia 2021

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content