Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Quiz dla miłośników historii

21 stycznia 2021 - 5 lutego 2021

158. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Już od kilku lat co roku Książnica Płocka i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku zapraszają do udziału w konkursie „Śladami Zygmunta Padlewskiego i powstania styczniowego w Płocku”.

W oczekiwaniu na IX (mamy nadzieję, że przyszłoroczną!) edycję konkursu zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy w krótkim quizie. Przed Wami dziesięć pytań. Odpowiedzcie na nie i sprawdźcie odpowiedzi. Może za rok spotkamy się w Książnicy?

Konkurs w tradycyjnej formule adresowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z Płocka i powiatu płockiego. W tym roku jednak z tematem zmierzyć się może każdy miłośnik historii. Powodzenia!

Fot. Wikipedia

Zygmunt Padlewski pochodził ze szlacheckiej rodziny. Na zdjęciu widzisz przykładowe wyobrażenie herbu, którym legitymował się jego ród. Ten herb to:

  1. Czarnowron
  2. Ślepowron
  3. Jastrzębiec

 

Fot. POLONA

Dworek, w którym urodził się Zygmunt Padlewski w majątku Czerniawka Mała w powiecie berdyczowskim już dziś nie istnieje. Być może podobny był do tego, który widzisz na starej pocztówce. W granicach którego państwa leży dziś rodzinna miejscowość Padlewskich?

  1. Białoruś
  2. Litwa
  3. Ukraina

 

Fot. KP

Powstanie styczniowe w Płocku rozpoczęło się od ataku na dobrze ci znany budynek odwachu. Dziś swoją siedzibę ma w nim oddział PTTK, a przed odwachem znajduje się Płyta Nieznanego Żołnierza. W 1863 roku odwach był:

  1. magazynem wojskowym
  2. składem broni
  3. posterunkiem carskiego wojska

 

Fot. Wikipedia

Na zdjęciu widzisz piękną panoramę Płocka. Nad miastem góruje kilka wież. Z jednej z nich wybuch powstania w Płocku obwieścił dźwięk sygnaturki. Sygnaturką nazywano wtedy:

  1. najmniejszy dzwon na wieży katedralnej
  2. zegar wybijający godziny na wieży zamkowej
  3. melodię graną przez trębacza z ratuszowej wieży

 

Fot. POLONA

Zygmunt Padlewski pobierał nauki w Korpusie Kadetów w Brześciu nad Bugiem, a następnie w Akademii Artylerii w Petersburgu. Był wykładowcą Polskiej Szkoły Wojskowej w Genui i Cuneo we Włoszech. Nic więc dziwnego, że tak doskonale wykształcony wojskowy pełnił wśród generałów powstania styczniowego znaczącą funkcję. 25 stycznia 1863 roku objął stanowisko:

  1. komisarza Rządu Narodowego
  2. naczelnika wojennego województwa płockiego
  3. naczelnika wojennego województwa mazowieckiego

 

Fot. Wikipedia

Aby uniknąć dekonspiracji, Zygmunt Padlewski posługiwał się podczas powstania fałszywym paszportem. Widniało w nim nazwisko:

  1. Kowalski
  2. Polkowski
  3. Poliński

 

Fot. M.Gierymski “Patrol powstańczy”. Źródło: POLONA

Generał Padlewski dowodził wojskami, które poniosły porażki w bitwach pod:

  1. Myszyńcem, Drążdżewem i Rypinem
  2. Trzepowem, Drążdżewem i Radzanowem
  3. Myszyńcem, Drążdżewem i Radzanowem

 

Fot. KP

Zygmunt Padlewski został aresztowany, osadzony w płockim więzieniu, a następnie 15 maja 1863 roku rozstrzelany. Na zdjęciu widzisz budynek rogatek warszawskich. Z relacji świadków, m.in. z pamiętnika anonimowej płocczanki, wiemy, że egzekucja miała miejsce na placu za:

  1. rogatkami płońskimi
  2. rogatkami warszawskimi
  3. rogatkami bielskimi

 

Fot. Wikipedia

Generał Zygmunt Padlewski wraz z innymi powstańcami został pośmiertnie odznaczony w 1933 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego orderem widocznym na zdjęciu. Jest to:

  1. Krzyż Niepodległości z Mieczami
  2. Krzyż Walecznych
  3. Virtuti Militari

 

Fot. Wikipedia

Na zdjęciu widzisz tablicę, którą w 1998 roku Rada Miasta Płocka umieściła na murze więziennym. Upamiętnień Zygmunta Padlewskiego i powstańców styczniowych jest w Płocku więcej. Na przykład płaskorzeźba z wizerunkiem generała znajduje się w siedzibie:

  1. Muzeum Mazowieckiego
  2. Towarzystwa Naukowego Płockiego
  3. Urzędu Miasta Płocka

________________________________________________________

 

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ

Poprawne odpowiedzi:

  1. b
  2. c
  3. c
  4. a
  5. b
  6. c
  7. c
  8. a
  9. a
  10. b

 

Zdobyłeś 9-10 punktów? Brawo! Historia powstania styczniowego w Płocku nie ma przed Tobą tajemnic. Możesz śmiało startować w kolejnej edycji naszego konkursu. Masz duże szanse na wygraną!

Zdobyłeś 8-7 punktów? Jest dobrze. Wystarczy jeszcze zajrzeć do kilku książek i twoje szanse na wygraną w konkursie wzrosną. Wierzymy w Ciebie!

Zdobyłeś 6-5 punktów? Jest nieźle. Pewnie nie miałeś w czasie ferii zimowych czasu, żeby studiować podręczniki historii. Na szczęście kolejna edycja konkursu dopiero za rok. Masz mnóstwo czasu na uzupełnienie wiedzy!

Zdobyłeś 4-3 punkty? Pewnie jeszcze nie wiesz, że historia może być twoim ulubionym przedmiotem.  Ale to się może zmienić, gdy zainteresujesz się tematem powstania styczniowego i postacią generała Padlewskiego. Do dzieła!

Zdobyłeś 1-2 punkty? No cóż… Nie każdy jest historykiem z urodzenia. Ale przecież wiedzę zdobywamy w ciągu całego życia. Do kolejnej edycji konkursu jeszcze rok. Dasz radę!

 

Szczegóły

Start:
21 stycznia 2021
Koniec:
5 lutego 2021

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

wpChatIcon
wpChatIcon
Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content