Z okazji urodzin Noblistki proponujemy zabawę. W każdym z zadań naszego quizu znajdziecie dwa cytaty. Ale tylko jeden zawiera słowa Olgi Tokarczuk. Który?
Na pierwsze trzy osoby, które przyślą poprawne odpowiedzi na adres: oswiata@ksiaznicaplocka.pl czekają nagrody: kalendarze Książnicy i kubki. Czekamy do wtorku 2 lutego 2021 r. W temacie wiadomości wpiszcie: urodzinowy quiz Olgi Tokarczuk.
Fot. Pixabay
Olga Tokarczuk poświęciła powieść biegunom – ludziom, którzy zło oswajają ruchem. Czy rozpoznasz jej słowa na temat podróży zaczerpnięte z książki pod znamiennym tytułem „Podróż ludzi Księgi”?
Fot. Pixabay
Sen to „brat śmierci” dla Mickiewicza, a dla Olgi Tokarczuk („Dom dzienny, dom nocny”)?
Fot. Pixabay
Nawet noblowska powieść nie obejdzie się bez czytelnika. Rozpoznasz słowa z „Ksiąg Jakubowych” o czytelniku?
Fot. Pixabay
„Nic dwa razy się nie zdarza / i nie zdarzy. Z tej przyczyny / zrodziliśmy się bez wprawy / i pomrzemy bez rutyny” – pisała inna Noblistka Wisława Szymborska. Co na to Olga Tokarczuk w książce „Anna Inn w grobowcach świata”?
Fot. Pixabay
Wiadomo, że wyobraźnia to „być albo nie być” każdego pisarza . Jak pisze o niej Olga Tokarczuk w powieści „Prawiek i inne czasy”?
Fot. Pixabay
Pisarka wypowiada się na różne tematy, nie tylko literackie. W „Grze na wielu bębenkach” padają takie oto słowa o rewolucji:
Fot. Pixabay
Opowieść / opowiadanie to słowa klucze. W noblowskiej mowie „Czuły narrator” pisarka stwierdziła:
Fot. Pixabay
Noblistka często pochyla się nad losem innych ludzi, zwierząt. We współczesnym micie „Anna Inn w grobowcach świata” padają słowa:
Fot. Pixabay
Wewnętrzna wolność i poczucie uwięzienia to tematy ponadczasowe. W swoistym kryminale „Prowadź swój pług przez kości umarłych” pisarka stwierdza:
Fot. Pixabay
Marzenia dotyczą wszystkich. Nawet nobliści marzą. W „Prawieku…” Olga Tokarczuk pisze:
Fot. Archiwum KP
„Artyści często tak mają. Dostrzegać, zauważać, nazwać, wyolbrzymić, ostrzec”. Z czego to się bierze? Olga Tokarczuk mówiła o tym w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Fot. Pixabay
„Patrzył na mnie przez chwilę w milczeniu i to, co mu przypisałam na początku, a co nazwałam pogardą, zobaczyłam teraz na jego obliczu bardzo wyraźnie. Kąciki ust obniżyły się…”. Jaki był ciąg dalszy historii opowiedzianej w powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”?
Fot. Pixabay
Słowa mają moc stwarzania świata, są początkiem i treścią każdej opowieści. Wybierz słowa, które są kontynuacją cytatu z powieści „Dom dzienny, dom nocny” – „słowa i rzeczy tworzą przestrzenie symbiotyczne, jak grzyby i brzozy”…
Fot. Pixabay
„Prawiek i inne czasy” to gra z czytelnikiem, z opowiadaną historią. Odgadnij który cytat dopełnia wypowiedź Noblistki: „Gra jest systemem dróg, w którym raz po raz trzeba dokonać właściwego wyboru. Wybory dokonują się same, ale czasem gracz odnosi wrażenie, że podejmuje je świadomie…
Fot. Archiwum KP
Czułość i uważność przewijają się w mowie noblowskiej najczęściej. Również w odniesieniu do świata, który „staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani czyimiś decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku…”. Czy potrafisz odgadnąć, jak pisarka kontynuowała tę myśl?
Autorami wypowiedzi zacytowanych w quizie są: Margaret Atwood, Agatha Christie, Joseph Conrad, Jakub Ćwiek, Albert Einstein, Rudyard Kipling, Hanna Krall, Milan Kundera, Haruki Murakami, Wiesław Myśliwski, Joanna Papuzińska, Sylvia Plath, Andrzej Sapkowski.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.