30 stycznia zapraszamy na wystawę „Skarby Biblioteki Narodowej” – składa się na nią 15 plansz, na których prezentowanych będzie dziesięć najcenniejszych zabytków rękopiśmiennych ze skarbca Biblioteki Narodowej, które ze względu na swoją wyjątkową wartość opuszczają skarbiec niezwykle rzadko. Opowiadając o rękopisach, wystawa nakreśla ciekawy obraz początków Polski i polskiej kultury.
Na planszach zostaną zaprezentowane i omówione m.in. najstarszy spośród wystawianych „Rocznik świętokrzyski dawny” z zapiskami o przybyciu Dąbrówki do Mieszka oraz chrzcie władcy, bogato iluminowany, luksusowy „Sakramentarz tyniecki”, „Psałterz floriański”, w którym kolejne wersety zapisane są naprzemiennie w trzech językach czy Mszał Erazma Ciołka – biskupa i królewskiego dyplomaty – ozdobiony renesansowymi miniaturami.
Na wystawie omówiono również teksty zachowane w więcej niż jednym odpisie, np. zapisy kronikarskie Galla Anonima, „Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza i „Bogurodzica”.
Ekspozycja prezentuje także faksymile wyjątkowego rękopisu Wacława Seweryna Rzewuskiego: „O koniach wschodnich wywodzących się z ras orientalnych”. To unikatowa na skalę światową praca w zamierzeniu poświęcona koniom arabskim,
ale w rzeczywistości stanowiąca arcybogate kompendium wiedzy o geografii, kulturze i historii Bliskiego Wschodu.
Miejsce: Filia biblioteczna nr 7 Książnicy Płockiej (ul. Faustyna Piaska 5 tel. 24 263 67 80)
Wystawa czynna do 9 lutego 2024 r. w godzinach pracy biblioteki.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.