Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Słodko-gorzkie historie

18 maja 2020

„Słodko-gorzkie historie” to propozycja Książnicy Płockiej na Tydzień Bibliotek.

Zapraszamy Was, a zwłaszcza naszych młodych (także duchem) Czytelników, do podróży w czasie. Mija właśnie 100 lat od wojny polsko-bolszewickiej, w której wsławili się młodzi obrońcy Płocka. Chcemy przypomnieć ich sylwetki i zaproponować Wam grę. Poznamy razem historię miasta, ale przypomnimy sobie również, jakie książki czytała ówczesna młodzież i jakie smaki (dosłownie) towarzyszyły tamtym dniom.

Przez 7 dni o godzinie 17.00 publikować będziemy nagranie, w którym bohaterowie opowiedzą o sobie i poproszą Was o rozwiązanie zadania. 7 rozwiązań siedmu zadań prześlijcie do nas na adres mailowy: oswiata@ksiaznicaplocka.pl. Czekamy do poniedziałku 18 maja. Wśród autorów poprawnych odpowiedzi rozlosujemy nagrody.

W pierwszym filmie Marcelina Rościszewska poprosi Was o wykonanie pierwszego zadania. Aby je rozwiązać, przyda Wam się link do wystawy

W drugim filmie „Słodko-gorzkich historii” poznacie Józefa Kaczmarskiego – bohatera walk w Trzepowie. Przedstawi Wam zadanie i przypomni ukochaną powieść wielu pokoleń chłopców. Aby rozwiązać zadanie, będziecie potrzebowali plakatu 100 wyzwań na stulecie Obrony Płocka.

Trzecie zadanie przedstawi Tadeusz Jeziorowski. Przypomni swój udział w obronie Płocka, ale z jego wypowiedzi dowiecie się też, że młodzi ludzie kiedyś z wypiekami na twarzy zaczytywali się w dzisiejszej szkolnej lekturze.

Wysłuchajcie Tadzia, a potem spróbujcie rozwiązać postawione Wam zadanie, używając mapy

W kolejnym odcinku „Słodko-gorzkie historii” spotkanie z Janiną Landsberg-Śmieciuszewską, 16-letnią płocczanką, która nie tylko wspierała walczących jako sanitariuszka, ale, gdy zaszła potrzeba, sama stanęła do walki.
Aby rozwiązać zadanie, które postawi przed Wami Janka, będziecie potrzebowali słuchowiska

Bohaterem kolejnej odsłony „Słodko-gorzkich historii” jest Stefan Zawidzki. Przedstawi Wam zadanie i zdradzi, jaką książkę czytał ostatniego wieczora. Znacie ją dobrze. Aby podążać za wskazówkami, będziecie potrzebowali prezentacji Wirtualny spacer po Książnicy. 

Szósta odsłona „Słodko-gorzkich historii”. Zadanie przedstawi Antoni Gradowski, który dla płocczan na zawsze pozostanie Antolkiem. Przypomni atmosferę tamtych sierpniowych dni 1920 roku, smak wojskowej kartoflanki i książkę, w której przez setki (!) lat zaczytywali się żądni przygód chłopcy. Aby rozwiązać zadanie, które postawi przed Wami Antolek, będziecie potrzebowali filmu “Płock Barykada 1920”.

Ostatnim bohaterem, który przedstawi Wam zadanie, jest Władysław Broniewski, a właściwie Władek Broniewski pseudonim „Orlik”. W 1920 roku miał zaledwie 22 lata, a w wojnie polsko-bolszewickiej brał udział jako doświadczony żołnierz. Więcej na temat udziału naszego poety w wojnie dowiedzieć się możecie z jego „Pamiętnika”.
Aby rozwiązać zadanie, które postawi przed Wami Władek, będziecie potrzebowali relacji z historycznego happeningu

*

W zadaniach wykorzystano materiały z zasobów Książnicy Płockiej i Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA.

Rozstrzygnięcie konkursu >>

Szczegóły

Data:
18 maja 2020

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

wpChatIcon
wpChatIcon
Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content