Książnica Płocka Filia biblioteczna nr 5 zaprasza osoby indywidualne, zespoły rodzinne oraz grupy przyjaciół do stworzenia swojej własnej wyliczanki.
Wyliczanki to najbardziej przydatne w życiu każdego dziecka wierszyki. Rymowanki te często pozbawione sensu rozstrzygają bardzo ważne kwestie, kiedy trudno dojść do porozumienia albo trzeba wybrać jedno z wielu rozwiązań. „Ele mele dudki, gospodarz malutki…”, „Ene due rabe, zjadł Tadeusz żabę…”, „Entliczek pentliczek czerwony stoliczek…” – wszyscy znamy te tradycyjne wierszyki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stały się one na tyle nieodłącznym elementem życia, że doczekały się opracowań naukowych. Po raz pierwszy nazwano je wyliczankami w 1888 r. na łamach czasopisma „Wisła”, którego redaktorzy przez dwa lata zbierali polskie wierszyki, zwane też „kurzym pacierzem”. Wśród osób, które wspomagały redakcję w tym dziele byli pisarze, malarze i uczeni. Jeden z nich to płocczanin Ludwik Krzywicki*. Jak widać rymowanki te mają bogatą historię i wciąż pojawiają się nowe. Mistrzynią współczesnej wyliczanki, według nas, jest Małgorzata Strzałkowska, ale my chętnie poznamy nowych mistrzów mętowania (taką nazwę przyjęto jako termin naukowy).
Dziadkowie, rodzice, ciocie, wujkowie, siostry i bracia, uczennice, uczniowie, studenci, nauczyciele – stwórzcie wraz z dziećmi lub dla dzieci swoją własną wyliczankę, a my opublikujemy ją na stronie internetowej Książnicy Płockiej. Dla autorów najlepszych rymowanek mamy nagrody książkowe i nie tylko!!!
*Z. Pisarkowa, Wyliczanki polskie, Wrocław 1988, s. 18-19.
Zasady konkursu:
Pakiet powinien zawierać:
Na kopercie dostarczonej do organizatora należy umieścić dopisek Konkurs WYLICZANKA.
> Organizator konkursu nie zwraca tekstów i zastrzega sobie prawo do ich publikacji na stronie internetowej oraz Facebooku Książnicy Płockiej.
> Uczestnicy wyrażają zgodę na nieodpłatne umieszczenie wyliczanek na stronie internetowej i Facebooku organizatora konkursu.
> Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
> Konkurs trwa od 29.03.2021 r. do 05.05.2021 r. Wyniki zostaną ogłoszone 31.05.2021 r. na stronie internetowej Książnicy Płockiej.
> O sposobie i terminie wręczenia nagród laureaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Termin ten uzależniamy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Kontakt:
Filia biblioteczna nr 5 Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego
tel. 24 262 32 55, e-mail filia5@ksiaznicaplocka.pl
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.