Uwaga! Od 15 kwietnia do 21 maja 2024 r. Filia nr 5 /Vuka Karadzica 1/ będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Weź udział w grze!

22 października 2020 - 30 października 2020

Co roku o tej porze, w ramach Festiwalu Franciszki i Stefana Themersonów, Książnica Płocka zaprasza uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich do udziału w grze miejskiej „Stefan na wagarach”. I co roku z ogrodu Książnicy wyruszamy na spacer po mieście śladami Stefana Themersona.

W tym roku zapraszamy Was do zabawy, w której możecie wziąć udział, nie wychodząc z domu. Przed Wami sześć zadań. Wszystkie związane z twórczością filmową Themersonów i z kinem okresu międzywojennego.

Tym, którzy po raz pierwszy spotykają na swej drodze Stefana Themersona, podpowiadamy, że to urodzony w Płocku artysta awangardowy. Był pisarzem, poetą, fotografem, kompozytorem, filozofem. Jako nastoletni uczeń dzisiejszej Jagiellonki skonstruował pierwsze w Płocku radio. Jego książki przetłumaczone zostały na osiem języków. Swe artystyczne pasje dzielił z żoną Franciszką. W duecie z nią tworzył filmy, o których dziś będzie mowa.

Sztuka filmowa była dla Stefana wyjątkowo ważna. Jego debiutem literackim był opublikowany w czasopiśmie „Głos Prawdy” wiersz „W kinie”. Jako dorosły człowiek wspominał, że wielkie wrażenie zrobił na nim w dzieciństwie moment zerwania taśmy filmowej podczas kinowego seansu. Ten obraz wirującej na pustym ekranie kliszy zainspirował go do własnej twórczości.

Rozwiążcie zadania, a odpowiedzi prześlijcie na adres: oswiata@ksiaznicaplocka.pl. Wśród osób, które poprawnie rozwiążą zadania, rozlosujemy nagrody. Czekamy do 30 października 2020.

Każdy uczeń wie, że kino to dobre miejsce na wagary…

Życzymy Wam więc przyjemnej zabawy!

 

Z A D A N I E   1

Stefan Themerson mieszkał z rodzicami przy ulicy Grodzkiej 5. Płock lat dwudziestych był niewielkim miastem, do kina było więc blisko. Aby rozwiązać poprawnie pierwsze zadanie, potrzebować będziecie mapki z 1922 roku.

 

Z A D A N I E   2

Nie możemy Was zabrać na prawdziwy spacer. W drugim zadaniu wyruszamy więc w miasto wirtualnie i sprawdzamy Waszą orientację w terenie. Przedwojenne kina już nie istnieją. Sprawdźcie, co dziś mieści się w ich miejscu. 

Z A D A N I E   3

Znając zainteresowania Stefana, można założyć z dużym prawdopodobieństwem, że obejrzał w płockim kinie eksperymentalne filmy niemieckiego reżysera Fritza Langa. Czy chodził również na bardziej rozrywkowe produkcje? Kto wie…

Aby rozwiązać zadanie potrzebny będzie Wam link do filmu

 

Z A D A N I E   4

Pierwszy film Franciszki i Stefana Themersonów z roku 1930 „Apteka” bezpowrotnie zaginął. Podobny los spotkał obraz „Europa”. Oba filmy zostały jednak twórczo zrekonstruowane… 

Zadanie rozwiążecie, oglądając fragment filmu.

Z A D A N I E   5

Przed Wami oryginalny film Themersonów zrealizowany w Warszawie w 1937 roku. 

Aby rozwiązać zadanie, potrzebny będzie link do filmu.

Z A D A N I E   6

W 1937 roku Themersonowie wyjechali do Francji, a później do Anglii. To właśnie w Londynie powstawały ich kolejne filmy. Między innymi „Calling Mr. Smith” antynazistowski obraz propagandowy zamówiony przez Biuro Filmowe Ministerstwa Informacji i Dokumentacji Rządu RP w Londynie. A także film animowany stanowiący muzyczno-wizualny eksperyment.

Szczegóły

Start:
22 października 2020
Koniec:
30 października 2020

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content