Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Zostań Literackim Masterchefem!

15 listopada 2020 - 25 listopada 2020

Co roku pod koniec listopada zapraszaliśmy młodzież do wzięcia udziału w turnieju o tytuł Masterchefa Literackiej Kuchni. W sali kolumnowej Książnicy Płockiej toczył się pojedynek pomiędzy kilkoma drużynami, rozwiązującymi zadania inspirowane literackim menu, z którym uczestnicy musieli się wcześniej zapoznać.

W tym roku będzie  inaczej – turniej otwarty jest dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.

Organizatorami są Książnica Płocka oraz Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek, a konkurs dofinansowany został ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej prezentujemy zadania, z którymi możecie się zmierzyć. Stawiamy na bardzo urozmaicone menu, w którym nie zabrakło słodyczy, odrobiny pikanterii, literackich potraw w różnych smakach.

Liczymy na to, że włączycie się do zabawy. Rozwiążcie zadania, a odpowiedzi prześlijcie na adres: metod@ksiaznicaplocka.pl. Wśród osób, które będą miały najwięcej prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy atrakcyjne nagrody. Czekamy do 23 listopada 2020 r. do godz. 23.59.

Do udziału w tegorocznym turnieju o tytuł Masterchefa Literackiej Kuchni zaprasza Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak.

 

 

 
Bohaterowie powieści Joanny Jagiełło „Czekolada z Chili”: Linka, mama, ojczym, siostra, brat i Adrian na osłodę życiowych zawirowań otrzymali woreczek zawierający sześć tabliczek czekolady. Podzielili się nią w ten sposób, że każda osoba dostała jedną czekoladę, a jednak na końcu jedna tabliczka pozostała w woreczku. Jak to się stało?

 

Odpowiedź do 23 listopada 2020 r. prześlijcie na adres: metod@ksiaznicaplocka.pl.

 

Zdążyliście już obejrzeć pierwsze odcinki serialu „Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego? Jak wrażenia, co jest lepsze – książka Szczepana Twardocha czy film?

Tym, którzy są ciekawi prawdziwej Warszawy z 1937 roku, gdy dzieje się akcja „Króla”, polecamy filmy dokumentalne, np.: Warszawa oraz jej mieszkańcy w 1937 roku

W książce Szczepana Twardocha pojawia się wiele lokali, w których bywają bohaterowie, np. Bar Metropol, który karmił koszernie a „zwykle wypełniali go żydowscy literaci i dziennikarze”. Gdy pewnego dnia zaglądają tam Kum Kaplica, Jakub Szapiro i Mosze Bernsztajn, „orkiestra grała melodię, której wtedy nie znałem, bo nie chadzałem do kin, dziś wiem, że to była piosenka z filmu „Pietro wyżej”.

To mógł być jeden z tych szlagierów: „Sex appeal”, „Dzisiaj ta i jutro ta” oraz „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Autorami byli Henryk Wars i Emanuel Schlechter. Zadanie dotyczy tej ostatniej, której można posłuchać TUTAJ:

Zadanie: Na co podmiot liryczny piosenki „Umówiłem się z nią na dziewiątą” chce przeznaczyć zaliczkę od szefa?

Odpowiedź do 23 listopada 2020 r. prześlijcie na adres: metod@ksiaznicaplocka.pl.

 

Akcja powieści Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Cukiernia pod Amorem. Ciastko z wróżbą” rozgrywa się w Gutowie, niewielkim miasteczku niedaleko Płocka, gdzie pod koniec sierpnia organizowane jest lokalne święto. Jedną z atrakcji Dni Gutowa jest konkurs na Ciastko Roku, w którym udział bierze również Cukiernia pod Amorem. Powieść kończy scena świętowania zwycięstwa w konkursie.

By dowiedzieć się, która z lokalnych cukierni wygrała rywalizację zapraszamy do lektury, a tymczasem proponujemy zagadkę, która mogłaby być rozwinięciem zakończenia książki:)

Oto ona:

Zwycięskie ciastko z wróżbą niespodziewanie zniknęło z jurorskiego stołu. Przewodniczący jury spojrzał srogo na swoich dwóch kolegów i dwie koleżanki:

– Kto zjadł ciastko? – zapytał.

– Ja nie – odpowiedziała Anna.

– To któraś z pań – powiedział Paweł.

– Nie, nieprawda – zawołał Marek – To Paweł zjadł.

– To nieprawda – rzekła Hanna.

Z długoletniego doświadczenia przewodniczący wiedział, że troje z nich zawsze mówi prawdę, a jedno zawsze kłamie. Stąd prawie natychmiast wiedział, kto zjadł ciastko z wróżbą.

Pytanie: Kto to był i jak przewodniczący do tego doszedł? Odpowiedź do 23 listopada 2020 r. prześlijcie na adres: metod@ksiaznicaplocka.pl.

Przypominamy, że szansę na otrzymanie tytułu Masterchefa Literackiej Kuchni będą miały osoby, które prześlą jak najwięcej prawidłowo rozwiązanych zadań. To spośród nich wylosujemy Mistrzów.

 

Ile razy byliście w sytuacji, gdy zapowiedzieli się goście i trzeba coś dobrego ugotować, zaskoczyć ich, podać coś więcej, niż krakersy i słone paluszki?

Pamiętajcie, że książki mogą być inspiracją, wskazówką. Przed Wami kolejne zadanie. Przyjrzyjcie się dokładnie poniższemu filmowi i spróbujcie odgadnąć (na podstawie tytułów), co ostatecznie wyląduje na talerzu, co zdecydowaliśmy się przygotować dla gości.

O jaką potrawę nam chodzi?

Odpowiedź na to oraz poprzednie zadania prześlijcie do 23 listopada 2020 r. na adres: metod@ksiaznicaplocka.pl.

 

Ostatnie zadanie łączy w sobie dobry smak i kunszt literacki z poczuciem humoru i odrobiną ironii.

 

 

Lepiej ujrzeć we śnie zjawę,

niż przegapić tę zabawę.

 

Bawcie się więc dobrze, tworząc „lepieje” na zadany przez nas temat.

Przypominamy o zasadach: dwa wersy, a w każdym z nich po 7 lub 8 zgłosek – tyle wystarczy, by było „lepiej, niż”. Zapraszamy do gry słownej, w której zawrzecie ostrzeżenie lub opinię, a wszystko to podszyte będzie groteską i odrobiną nonsensu. Pójdźcie w ślady noblistki i bawcie się równie dobrze, jak ona:)

Zadanie: Stwórzcie trzy „lepieje”, w których pojawi się:

– rosół

– disco polo

– smartfon

Odpowiedź do 23 listopada 2020 r. prześlijcie na adres: metod@ksiaznicaplocka.pl.

__________________________________________

Konkurs dofinansowany ze środków:
Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Szczegóły

Start:
15 listopada 2020
Koniec:
25 listopada 2020

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

realizacja: geotechnology.pl
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content