Zakochałem się w Płocku, historii tego miasta i stąd zrodziła się książka „Płock historiami ludzi opisany” – mówił podczas spotkania jej autor Waldemar Robak. Najpierw były felietony do gazet, a gdy okazało się, że spodobały się czytelnikom, przyszedł czas na rozwinięcie opowieści w szerszej formie. Dwadzieścia dwie postacie w gawędach okraszonych fotografiami autora zostały wydane przez Książnicę Płocką. Podczas promocji w Mediatece usłyszeliśmy barwną opowieść od czasów średniowiecza po współczesność, w której nie brakowało rzetelnej wiedzy historycznej, ale przede wszystkim pasji, która popycha autora do odkrywania kolejnych historii. Jak zaznaczył, nie napisał książki naukowej, więc mógł sobie pozwolić na nasycenie każdej z historii emocjami i swoim stosunkiem do wydarzenia, czy miejsca. Gdyby miał wskazać jedną z postaci, która wydaje mu się najciekawsza, to byłby to Ludwik Krzywicki. To postać dziś nieco zapomniana, na pewno niedoceniana, a to m.in. jemu zawdzięczamy spis powszechny.
Wszyscy bohaterowie zaznaczyli swój ślad w Płocku, ofiarowując mu serce, działania, pracę, rozsławiając daleko poza granicami regionu. W książce „Płock historiami ludzi opisany” znajdziemy sporo ciekawostek m.in. o Amazonkach w regionie Płocka, władcach bez licencji na panowanie, rewolucjonistach, poskromicielach lwów, wizjonerach. Podczas, gdy obecność Krzywoustego, Macieszy czy Broniewskiego nie dziwi, można zadać sobie pytanie, co wspólnego z Płockiem miała np. Bona Sforca?
Odpowiedź znajdziecie w książce, która można zakupić w budynku Książnicy przy ul. Kościuszki 6 (płatność kartą lub gotówką) lub wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej usługa „Pobranie” – płatność przy odbiorze. Zamówienia można składać na adres: zakupy@ksiaznicaplocka.pl, kontakt tel. 24 263 00 00.
Renata Kraszewska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.