Kto pyta, nie błądzi. Wychodząc z tego założenia przygotowaliśmy dla naszych czytelników przyszłych i obecnych listę odpowiedzi na pytania najczęściej przez nich zadawane. Jeśli jednak nie znaleźliście tu odpowiedzi na swoje pytanie, wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.
Aby zapisać się do Biblioteki należy zgłosić się do najbliższej placówki bibliotecznej, mając ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL. Przed wyrobieniem karty bibliotecznej każdy potencjalny czytelnik powinien zapoznać się z treścią regulaminu i wypełnić kartę zobowiązania.
Ze względów regulaminowych do Biblioteki należy przyjść osobiście, aby podpisać zobowiązanie czytelnicze.
Jeśli adres zameldowania jest inny niż adres zamieszkania, należy podać przy rejestrowaniu oba adresy.
Aby dokonać zapisu, osoby nieletnie muszą przyjść z rodzicami bądź z dorosłymi opiekunami, którzy poświadczają podpisem zobowiązania Czytelnika.
Założenie karty jest bezpłatne. Jednak w przypadku jej zagubienia wydanie duplikatu kosztuje 6 zł.
Kartę biblioteczną otrzymuje się natychmiast po zapisaniu się do Biblioteki. W tym samym dniu można wypożyczyć książki.
Tak, w Książnicy Płockiej obowiązuje jeden system biblioteczny.
Bez karty można jedynie zwracać wypożyczone materiały. Natomiast, do wypożyczenia zbiorów do domu niezbędna jest karta biblioteczna.
Należy bezzwłocznie osobiście lub telefonicznie poinformować o tym Bibliotekę. Zostanie wtedy zablokowane konto, do którego przypisana była utracona Karta. Bibliotekarz przy najbliższej wizycie odblokuje konto i wystawi (odpłatnie) duplikat karty z innym kodem kreskowym.
Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne. Jedynie Czytelnia główna za niektóre cenne pozycje książkowe pobiera kaucje.
Kaucja wypłacana jest przez bibliotekarza WYŁĄCZNIE na podstawie dowodu wpłaty i w momencie zwrotu wszystkich książek wypożyczonych za kaucją. W przypadku utraty dowodu wpłaty, należy zgłosić ten fakt bibliotekarzowi i wypełnić odpowiednie oświadczenie.
Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć 3 książki na okres nie dłuższy niż miesiąc.
W tej sytuacji, jeśli tytuł dostępny jest na rynku wydawniczym, możesz zaproponować jego zakup korzystając z formularza propozycji zakupu lub skorzystać z usługi: wypożyczenia międzybiblioteczna.
Niestety nie. Opłatę za kopie reprograficzne oraz wydruk określa regulamin.
Z Internetu można skorzystać w Centrum “e-kąt”, Czytelni głównej, filiach bibliotecznych, Bibliotece dla dzieci, mediatece ‘eMka’ gdzie znajdują się stanowiska komputerowe przeznaczone dla czytelników. W placówkach Książnicy jest także możliwość skorzystania z Wi-Fi.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.