Kpt. Wojciech Wierzbowski, kierownik Wojskowego Urzędu Gospodarczego w Płocku, odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem za Męstwo i Odwagę, wymieniony w rozkazie pożegnalnym dowódcy obrony Płocka w 1920 roku mjr. Mościckiego „za ochronę milionowej wartości dobra państwowego”.
Nie chcąc służyć w armii rosyjskiej, w 1911 roku, uciekł do Stanów Zjednoczonych i znalazł dobrze płatną pracę, jednak na wieść o wybuchu I wojny światowej i tworzeniu Legionów wrócił do kraju. W 1920 roku trafił do Płocka. Gdy bolszewicy zaatakowali miasto, Wierzbowski, jako kierownik Wojskowego Urzędu Gospodarczego, zarządził ewakuację kasy, dokumentów i zapasów żywności za Wisłę, a sam powstrzymywał atakujących bolszewików i organizował obronę. Wzmocnił z częścią swoich powracających żołnierzy obronę barykady na Placu Floriańskim i objął dowodzenie. Oprócz nich na placówce walczyli jeszcze żandarmi i członkowie Straży Obywatelskiej. To prawdopodobnie żołnierze z brygady Wierzbowskiego ruszyli do kontrataku, ratując Tadzia Jeziorowskiego i przejmując od niego karabin maszynowy. W wojsku pozostał do 1934 roku, następnie prowadził prywatną firmę.
Źródła;
Grzegorz Gołębiewski, Płock 1920. Dni krwi i chwały, Warszawa 2020
Grzegorz Gołębiewski, Płock 1920, Warszawa 2018
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.