7 kwietnia 2022 roku Książnicę Płocką odwiedził Marcin Kozioł, pisarz dla dzieci i młodzieży, autor lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” („Złota Dwudziestka” książek dwudziestolecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) oraz „Gwiazda Blachonosego”.
W zorganizowanych przez filię biblioteczną nr 4 warsztatach „Szalona historia komputerów i gier komputerowych… i jak się od nich nie uzależnić ” uczestniczyli uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 16 im. Mikołaja Kopernika. Autor zabrał młodzież w niezwykłą podróż w czasie! Uczniowie poznali „przodków” naszych smartfonów i tabletów. Dotykały, a nawet rozbierały na części niektóre urządzenia, które zmieniły świat. A potem rozegrały miniturniej gier sprzed 30-40 lat temu znane z Atari czy Commodore. Autor pokazał jak pasję przekuć na korzyści, które będą procentować w życiu młodych ludzi a w przyszłości w ich pracy zawodowej.
Natomiast, w Filii bibliotecznej nr 7 odbyły się warsztaty motywacyjne, w których wzięły udział klasy IA i IB z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Płocku. Spotkanie to było inspiracją do wyznaczania sobie śmiałych celów oraz ich odważnej i konsekwentnej realizacji. Marcin Kozioł motywował do podejmowania nieoczekiwanych, ambitnych wyzwań. A jednocześnie pokazał, jak to wszystko może składać się na życie pełne niezwykłych przygód. Wszystko na przykładach z doświadczenia – wieloletniego dyrektora mediów elektronicznych National Geographic Polska (do 2012 roku), stypendysty United World Colleges i absolwenta słynnej z dyscypliny Gordonstoun School w Szkocji, złotego medalisty British Scientific Society, autora farsy wystawianej na festiwalu Edinburgh Fringe, pisarza (pierwsze książki wydał w wieku 16 lat), kolekcjonera starych komputerów i miłośnika podróży.
To były niezwykle interesujące warsztaty, wciągająca i zaskakująca opowieść z elementami podróżniczymi i przygodowymi, połączona z multimedialnymi projekcjami, narracja przerywana na rozmowę z uczestnikami.
Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Żyję zdrowo i bezpiecznie” Książnicy Płockiej. Wydatek został zrealizowany ze środków Budżetu Miasta Płocka na 2022 rok.
Iwona Kosewska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.