Samopoznanie, uważność, równowaga, wdzięczność – te zagadnienia towarzyszyły nam w czasie wczorajszego spotkania z Anną Klimek, konsultantką i terapeutką Ajurwedy. Pani Ania starała się przedstawić uczestnikom w możliwie prosty i nieskomplikowany sposób, jakże skomplikowane tematy. 🙂 Okazuje się, że aby zgłębić tajemnice ajurwedyjskiego „sposobu na życie” potrzeba kilku, a nawet kilkudziesięciu lat, i chociaż spotkanie z Panią Anią trwało prawie trzy godziny, to nadal jesteśmy na początku naszej drogi 🙂
Czego się zatem dowiedzieliśmy? Między innymi, że Ajurweda to „wiedza o życiu” – uczy jak współgrać z otaczającym nas światem i jak poznawać potrzeby swojego organizmu. Według tej nauki cały wszechświat złożony jest z energii pięciu żywiołów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Każdy z nich znajduje się w różnych proporcjach w komórkach ludzkiego ciała.
Kombinacja pięciu żywiołów jest obecna w każdym człowieku, u każdego jest inna i decyduje o naszej doszy. Wyróżniamy trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. Koncepcja trzech dosz zakłada, że każda z nich jest inna i ma odrębne potrzeby, które należy zaspokajać, aby osiągnąć równowagę. Na przykład Vata ma trudność z utrzymaniem rutyny w życiu, potrzebuje doświadczać ciągle nowych wrażeń i próbować rozwiązań, Pitta będąca w nierównowadze łatwo wpada w złość, a Kapha „zajada” swoje emocje. Poznając naszą doszę (lub połączenie dosz) jesteśmy w stanie się uzdrowić – rozumiejąc własne słabości, jesteśmy w stanie sobie pomóc. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, jaka jest wzorcowa, zdrowa rutyna dnia (od pobudki do wieczora). Oczywiście Pani Ania nie zachęcała nas do rewolucji, ale raczej do wprowadzenia krok po kroku małych zmian, które kiedyś przyniosą nam zdrowotne korzyści. To było niesamowicie inspirujące, pełne ciepła spotkanie!
A skoro pojawił się wczoraj taki piękny cytat, że „wdzięczne serce jest magnesem, które przyciąga cuda”, to pozwolimy sobie na nawiązanie i powiemy: Pani Aniu, jesteśmy wdzięczni za wczorajsze popołudnie! 🙂
Spotkanie odbyło się dzięki projektowi „Książnica seniorom” w ramach programu KULTURA BEZ BARIER.
Marta Cherubińska
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.