Jeśli są wakacje, to w Chotomku tradycyjnie Noc Przygód. Tegoroczną poprowadził Łukasz Wierzbicki, podróżnik, cudowny gawędziarz, pisarz.
Niezwykłą wyprawę rozpoczęliśmy w Afryce. Ogromny kontynent zajął całe drugie piętro Biblioteki dla dzieci. Podążaliśmy śladami Kazimierza Nowaka, którego pięcioletnia podróż po afrykańskim kontynencie stała się inspiracją do powstania książki „Afryka Kazika”. Dzika przyroda, obca kultura, niebezpieczne przygody i nasz bohater przemierzający Afrykę konno, pieszo, rowerem, na wielbłądzie. To był fascynujący początek Nocy Przygód.
W bibliotecznym ogrodzie pan Łukasz z właściwą sobie pasją i energią opowiadał o losach niedźwiedzia Wojtka, który wspólnie z Armią Andersa pokonał szlak z Persji do Włoch, często będąc pociechą i wsparciem dla żołnierzy („Dziadek i niedźwiadek”). Ogród był też scenerią opowieści o przygodach Pawła Edmunda Strzeleckiego z wyprawy do Australii i wspinaczki na Górę Kościuszki. Uczestnicy Nocy mogli przeżywać te ciekawe historie biorąc udział w scenkach z rekwizytami, które autor przywiózł w wielkich podróżniczych walizach.
W czytelni na piętrze podziwialiśmy wyczyny Aleksandra Doby, opisane w powieści „Ocean to pikuś”. Zaopatrzeni w pamiątki i eksponaty, słuchając barwnych opowieści ruszyliśmy w transatlantycki rejs, po drodze pokonując ogromne fale, spotykając wieloryba czy ciekawskie ryby. Był śmiech, czasem strach, ale głównie fascynacja. Aleksander Doba to bohater niezwykle inspirujący, pokazujący jak ważna jest pasja i marzenia. Bo możemy naprawdę dużo, wystarczy tylko chcieć.
Łukasz Wierzbicki zachwyca, opowiada niezwykle barwnie, dynamicznie i z humorem, potrafi jak mało kto zachęcić do poszukiwania przygód, wyjścia z domu, przeżycia czegoś nowego – Zawsze gdy ruszysz przed siebie, spotka cię coś ciekawego.
Po takiej Nocy wielu jej uczestników zapewne wracało do domu z nowymi postanowieniami czy marzeniami, a potem może nawet śnili o dalekich krajach, ciekawych wyprawach, nowych przygodach, podróżach…
Wydarzenie dofinansowano ze środków Budżetu Miasta Płocka na 2023 rok w ramach projektu Książnicy Płockiej „Żyję zdrowo i bezpiecznie”.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.