Uwaga! Zmiana godzin pracy placówek Książnicy Płockiej w lipcu i sierpniu 2024 /zob. szczegóły >>/

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Debata on-line

8 kwietnia 2021

Wydawnictwo Poznańskie oraz CK Zamek zapraszają na spotkanie online wokół książki „Życie na naszej planecie” Davida Attenborough, które poprowadzi Adam Robiński.
Paneliści: Szymon Bujalski, Paulina Górska, Katarzyna Karpa-Świderek, Adam Wajrak.
Termin: 8 kwietnia, godz. 18.00.
 
Punktem wyjścia do rozmowy będzie najnowsza książka Davida Attenborough – najsłynniejszego przyrodnika świata i legendarnego dokumentalisty, który swoją karierę rozpoczynał wraz z narodzinami brytyjskiej stacji BBC. Dzięki jego programom mogliśmy dotrzeć w najdalsze zakątki na Ziemi, dotąd nieodkryte przez człowieka; poznać zwierzęta, których nigdy byśmy nie spotkali.
Świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do poznania na jego oczach. Był świadkiem tego, jak człowiek niszczy swój dom. Postępująca zagłada bioróżnorodności planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz.
 
Szymon Bujalski – dziennikarz, w zawodzie od 2008 roku. Zajmuje się tematyką miejską, w tym ekologią i ochroną środowiska. Aktywny na Twitterze i Instagramie, na Facebooku prowadzi stronę „Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu” oraz publiczną grupę „Zmiany klimatu, ekologia, prawa zwierząt – najważniejsze wiadomości”. Od urodzenia związany z Łodzią, wykłada na Uniwersytecie Łódzkim i pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie pisze książkę o zmianach klimatu w kontekście miast. Weganin.
 
Paulina Górska – ekspertka i konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Influencerka i eko blogerka. Propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste. Pasjonuje się CSR i zrównoważonym rozwojem w biznesie. O trendach pisze na blogu PAULINAGORSKA.COM, Instagramie i Facebooku (eko.paulinagorska).
 
Katarzyna Karpa-Świderek jest doradcą zarządu ds. mediów i rzeczniczką WWF Polska. Reprezentuje organizację w mediach, bierze udział w debatach, w tym z biznesem i studentami, edukuje w tematach związanych z ochroną klimatu i różnorodności biologicznej. W latach 2007-2018 była prezenterką i korespondentką giełdową telewizji TVN CNBC i TVN24. Zajmowała się tematyką ekonomiczną, ekologiczną i prawami człowieka, w tym tematem równości płci. Pracowała też jako reporterka ekonomiczna w TV Biznes, prezenterka radiowa w poznańskim Radio Emaus oraz felietonistka w magazynie ELLE. Współpracowała też z organizacjami społecznymi, takimi jak Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czy Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
 
Adam Wajrak – dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, przyrodnik, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, autor książek dla dzieci i dorosłych, m. in.: „Przewodników prawdziwych tropicieli”, „Kuny za kaloryferem” (wraz z żoną, Nurią Selvą Fernandez), „Wilków” oraz komiksu „Umarły las” (z Tomaszem Samojlikiem). Za działania na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy otrzymał nagrodę im Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik Europen Voice został uznany za jedną 50 osób które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku. Ostatnio nagrał dla Canal+ cykl filmów „Zwierzęta Wajraka”. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne. Obecnie pracuje nad książką o Arktyce.
 
Adam Robiński – pisarz i dziennikarz związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „Pisma”. Autor książki „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, która zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Była również nominowana m.in. do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz nagród Conrada i Gombrowicza. Jego druga książka – „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” zdobyła m.in. Grand Prix Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju w 2020 roku i nagrodę publiczności tego festiwalu. Podróżował tropami Bruce’a Chatwina. Miłośnik bóbrwatchingu, filmów Wernera Herzoga i mikrohistorii ukrytych w krajobrazie.

 

Szczegóły

Data:
8 kwietnia 2021

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6
tel.: 24 262 30 59
fax: 24 262 31 17
e-mail: bibl@ksiaznicaplocka.pl

Skip to content